Vietnamská káva s kondenzovaným mlékem
S kávou je život krásnější než bez kávy, četla jsem někde tento přiléhavý motivační citát. Když se namane možnost ochutnat novou kávu, jiný druh, jiný způsob přípravy, jiné ochucení, většinou nezaváhám ani chvilku.
- 7 g kávy
- 1 lžíce kondenzovaného mléka
Kávu dovezenou z Vietnamu, která se sežene už i u nás, připravenou po vietnamském způsobu vaří v řemeslné dílně Forest Ritual v Náměšti nad Oslavou. Jak, to mi prozradil Forest Trenz: „Vietnamská káva má několik stupňů síly od jedničky do pětky, pětka je nejsilnější. Ve Vietnamu dělají rádi kávu sladkou, takže do ní přidávají slazené kondenzované mléko, které dáváme na dno sklenice. Potom používáme takový filtr nerezový, ale dělá se i keramický. Ten naplníme mletou kávou a zalejeme horkou vodou do půlky, a káva se začne překapávat, tak ji dolejeme úplně a káva se překape přes dva filtry do sklenice na to kondenzované mléko.“
Filtr má 4 díly. „Takové mezikruží se položí na sklenici, tam je filtr, potom se položí nádobka s kávou, ta má v sobě taky dírky, filtr a sítkem se přitlačí ta káva. Kdo chce mít kávu silnější, tak ji přitlačí víc, aby se to překapávalo déle. Čekáme tři, čtyři minutky, než se káva překape, ideálně zaklopené, aby zůstala teplota. Kdo chce zkusit i letní verzi, tak přidá ledovou tříšť nebo led a získá tím osvěžení,“ dodává svůj tip.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.