Vietnamská káva s kondenzovaným mlékem

S kávou je život krásnější než bez kávy, četla jsem někde tento přiléhavý motivační citát. Když se namane možnost ochutnat novou kávu, jiný druh, jiný způsob přípravy, jiné ochucení, většinou nezaváhám ani chvilku.

Ingredience
 • 7 g kávy
 • 1 lžíce kondenzovaného mléka

Kávu dovezenou z Vietnamu, která se sežene už i u nás, připravenou po vietnamském způsobu vaří v řemeslné dílně Forest Ritual v Náměšti nad Oslavou. Jak, to mi prozradil Forest Trenz: „Vietnamská káva má několik stupňů síly od jedničky do pětky, pětka je nejsilnější. Ve Vietnamu dělají rádi kávu sladkou, takže do ní přidávají slazené kondenzované mléko, které dáváme na dno sklenice. Potom používáme takový filtr nerezový, ale dělá se i keramický. Ten naplníme mletou kávou a zalejeme horkou vodou do půlky, a káva se začne překapávat, tak ji dolejeme úplně a káva se překape přes dva filtry do sklenice na to kondenzované mléko.“

Filtr na vietnamskou kávu má 4 díly

Filtr má 4 díly. „Takové mezikruží se položí na sklenici, tam je filtr, potom se položí nádobka s kávou, ta má v sobě taky dírky, filtr a sítkem se přitlačí ta káva. Kdo chce mít kávu silnější, tak ji přitlačí víc, aby se to překapávalo déle. Čekáme tři, čtyři minutky, než se káva překape, ideálně zaklopené, aby zůstala teplota. Kdo chce zkusit i letní verzi, tak přidá ledovou tříšť nebo led a získá tím osvěžení,“ dodává svůj tip.

autor: dak

Související

 • Studená káva cold brew

  Pravý milovník kávy si tento povzbudivý a voňavý nápoj rád dává denně a také rád ochutnává různé způsoby přípravy kávy. 

 • Překapávaná káva přes filtr V 60

  Otázku turka nebo rozpustnou už dnes moc často neuslyšíme. Káva je tak oblíbený nápoj, že za poslední roky prošla rychlým vývojem směrem k široké škále možností.

 • Káva z moka konvičky

  Člověk, který vymyslel upražení nepříliš výrazných zrnek v červeném plodu kávovníku a jejich přelití horkou vodou, by zasloužil Nobelovu cenu.