Segedínský guláš
Jedno ze zcela běžných jídel, oblíbené v restauracích i školních jídelnách, má svůj původ v maďarsku.
Segedínský guláš je pojmenovaný podle města Szégedu – to jsem si myslela já, ale z hledání informací všude možně vyplynulo, že jde vlastně o počeštělé pojmenování Székely gulyás tedy sikulský guláš.
- 750 g vepřové plece
- 3 lžíce sádla
- 4 cibule
- 4 stroužky česneku
- 1 lžička drceného kmínu
- 2 lžíce hladké mouky
- cca 400 g kysaného zelí
- 2 lžíce mleté sladké papriky
- bobkový list
- 1 l hovězího vývaru
- sůl, pepř
- 200 ml smetany ke šlehání
Maďarsky neumím, ale to naštěstí v kuchyni není potřeba. Naopak, co potřeba je, jsou suroviny – tři čtvrtě kila vepřové plece, 4 cibule, 4 stroužky česneku, sáček kysaného zelí, mouka na zahuštění, paprika, smetana a koření. Bude se hodit i hovězí vývar, ale pokud není, stačí i voda.
Jako u všech gulášů se začíná cibulí na sádle. Pak k ní přisypeme drcený kmín, který se krásně rozvoní, a chvíli nato vhodíme maso nakrájené na stejně velké kostky. K zataženému masu pak prolisujeme česnek, sůl a asi dvě lžíce hladké mouky.
Promícháme a zasypeme paprikou a jen chvíli restujeme, aby nezhořkla. Zalijeme vývarem, nebo vodou a přidáme bobkový list, podusíme do poloměkka a teprve potom přijde na řadu zelí. Můžeme ho překrájet na menší kousky, ale není to nutné, Kdo má rád segedín hodně kyselý, vlije do hrnce i nálev ze zelí, já ho raději vynechávám.
Když je maso měkké, přidáme do hrnce úplně na závěr dvě deci smetany ke šlehání a necháme spojit chutě. K segedínu patří houskový knedlík a máme oběd – tak dobrou chuť!
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.