Nové brambory s bylinkami
Mají tenoučkou slupku a sytě žlutou barvu - nové brambory, které pro nás zemědělci teprve nedávno vykopali ze země.
Na nových bramborách je skvělé, že jejich příprava je o to jednodušší, že je nemusíme loupat - stačí omýt pod vodou, případně trochu odrbat kartáčkem, ale jsou-li čisté, stačí omýt a můžeme je dál zpracovat.
- 1 kg nových brambor
- bylinky
- máslo
- sůl
Menší brambory můžeme dokonce nechat vcelku, větší překrojíme napůl a poklademe je do malého plechu a podlijeme trochou vody. Osolíme je z mlýnku hrubozrnnou mořskou solí a přidáme překrájené bylinky ze zahrádky nebo z truhlíku.
Určitě máte některé na výběr - oregano, tymián, pažitku, bazalku a nebojíme se je zkombinovat všechny dohromady. Když pouštíme troubu na vysokou teplotu, bylinky se poměrně rychle spálí, proto je dobré péct brambory déle a na nižší teplotu 120 stupňů.
Můžeme k nim přidat i rajčátka, cibuli nebo česnek, ale mně udělaly nové brambory radost především svou vlastní čistou chutí. Při nižší teplotě počítáme přibližně s hodinou a půl až dvěma, než okraje brambor pěkně zhnědnou a podávat je můžeme přelité máslem nebo pokapané olivovým olejem. S pár plátky slaniny, postrouhané sýrem, nebo s čerstvým zeleným salátem je to ideální letní oběd.
Související
-
Pečené brambory se slaninou
Brambory jsou skvělá příloha – nejen, že jsou rychle uvařené, ale dají se připravit na stovky způsobů – šťouchané, kaše, krokety, hranolky, nebo brambory zapečené.
-
Pečené brambory s česnekem a kmínovým olejem
Brambory se mohou jíst na tolik způsobů! Určitě i vy máte oblíbený ten svůj, možná k němu ale brzy přidáte i dnešní recept, který je plný chutí!
-
Pečené brambory s brynzou a slaninou
Při návštěvě u našich východních sousedů na Slovensku nebo kdekoli na ovčí farmě, se můžeme setkat s vynikajícím vynálezem z ovčího mléka – brynzou.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.