Švestkový krambl

Klasický český ovocný koláč vypadá tak, že má dole na plechu těsto, pak ovoce a nahoře je drobenka.

V Anglii jsem se setkala s koláčem, který má ovoce úplně dole a musí se jíst lžičkou, jak se drobí. Ale to je právě správně – podle drobení se dokonce jmenuje, říká se mu krambl a recepty na něj si milovníci sladkého vyměňují už i u nás.

Základem je ovoce, mohou to být jablka, hrušky nebo švestky, ale se švestkami bude v těchto dnech chutnat nejlépe.

Ingredience
  • 500 g švestek
  • 150 g hladké mouky
  • 100 g másla
  • 8 lžic ovesných vloček
  • 3 lžíce třtinového cukru
  • 1 lžička skořice
  • hrst rozinek v rumu

Vezmeme asi půl kila švestek a vyndáme pecky. Hrst rozinek si namočíme do rumu a pustíme se do drobenky. Stačí nám 15 dkg hladké mouky, 10 dkg změklého másla, 8 lžic ovesných vloček a třtinový cukr – tři velké lžíce by měly stačit. Přidáme lžičku skořice, a všechno rukama promícháme a promačkáme, abychom získali drobenku. Těsto nebudeme potřebovat žádné, takže to už je všechno.

Na dno kulaté formy nebo malého plechu položíme švestky a přidáme k nim rozinky. Můžeme pokapat medem nebo lehce přisladit, záleží na vašich chutích. Na ovoce přijde drobenka. A protože máme troubu rozpálenou na 180 stupňů, vložíme do ní koláč asi na dvacet minut a pečeme, dokud nemá krásnou zlatou barvu.

Krambl se nabírá lžící na talíř a dokud je ještě teplo, může se doplnit zmrzlinou.

autor: dak

Související

  • Foccacia s rajčaty a rozmarýnem

    V pekařstvích se už nějaký pátek objevuje italský chléb foccacia z jemného bílého nadýchaného těsta většinou ochucený olivami.

  • Cuketové placky

    Když necháme cukety na záhonku dlouho, vyrostou někdy do obřích rozměrů. Pak je ze všech stran slyšet, jestli někdo nechce cuketu, protože jich je enormní množství.

  • Chlebíčky po baskicku

    Ve Španělsku se dá ochutnat ledacos, a zatímco většina cestovatelů ocení přítomnost moře a čerstvých mořských plodů, milovník české kuchyně určitě neodmítne pintxos.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.