Polská polévka z červené řepy
V Polsku vám nabídnou spoustu dobrot, mezi ty nejtradičnější patří polévka z červené řepy. I té je ale veliká spousta druhů.
Necháme si poradit od paní Marie Kocjanové z Hořepníku, která se v Polsku narodila. Na polévku, kterou vaří ona, potřebujeme:
- 1 červenou řepu (čerstvou nebo sterilovanou)
- 4 brambory
- kořenovou zeleninu
- 1 pórek
- 1 větší cibule
- čerstvý nebo mražený hrášek
- sádlo
- smetana ke šlehání
- sůl, pepř
- nové koření
- bobkový list
Ze zeleniny můžeme použít všechno, co najdeme doma – ať je to jaké chce barvy, dále jsou důležité brambory, červená řepa a šlehačka, protože jak už víme, v polské kuchyni je šlehačka všudypřítomná. Rozhodně to není boršč.
„Není to boršč, je to prostě polívka z červené řepy, protože do boršče přijde kysané zelí, ale sem ne. Tady je jenom zelenina a červená řepa. Do té polívky dávám, co najdu doma, i hrášek jsem tam dala, pórek i brambory, ty tam samozřejmě přijdou. Uvařím to doměkka, bobkový list, nové koření, osolím, opepřím a zaliju šlehačkou,“ popisuje postup paní Kocjanová.
Co se samotné červené řepy týká, můžeme samozřejmě použít čerstvou, je-li z vlastní zahrádky, tím lépe, ale když ještě není, vystačíme i se sterilovanou červenou řepou v kyselém nálevu. Ten se před přidáním do hrnce s polévkou, kde se už vaří všechno ostatní zelenina s kořením, slije a do polévky přijde samotná nakrájená řepa.
„Normálně mám svoji řepu, ale když ještě čerstvé nejsou, tak to sliju a do polévky dám jenom tu řepu. A ještě zpěním cibulku na sádle, přidám ji tam a pak šlehačku,“ uzavírá Maria Kocjanová recept na polévku.
Související
-
Polské národní jídlo bigos
S polským jídlem zvaným bigos se to má jako s maďarským gulášem nebo naší svíčkovou – je tolik variant a tolik receptů, kolik je kuchařů.
-
Kedlubnová polévka
Také si u vás doma strávníci vymýšlejí? Jeden nechce to, druhý ono, a člověk musí přemýšlet, co uvařit, aby chutnalo všem.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.