Mrkvové řezy s ořechy
Když v dezertu křupne ořech, bývá to radost, však i ořechové dorty patří k oblíbeným a ořechy se často přidávají do bábovek nebo řezů.
Ty dnešní řezy, které si můžeme upéct kdykoli během roku, pokud máme zásobu ořechů, jsou také ze strouhané mrkve.
- 300 g špaldové mouky (i jiné)
- 200 g rozmixovaných ořechů
- 2 lžičky jedlé sody
- 500 g jemně nastrouhané mrkve
- 170 g třtinového cukru
- 100 g rozinek
- 3 velká vejce
- 50 ml oleje
- 200 ml mléka
- Na ozdobu:
- 250 ml šlehačky
- 200 g bílého jogurtu
- 1 lžíce cukru
Všechny další ingredience a postup pečení nám poví Eva Stella Wasserbauerová, která připravuje kuchařskou inspiraci pro žďárský Bezobalík. „Potřebujeme 300 g mouky, já jsem použila tu špaldovou celozrnnou, ale můžete jakoukoliv.
200 g rozmixovaných vlašských ořechů, 2 lžičky jedlé sody, 0,5 kg strouhané mrkve, doporučuji nastrouhat na jemno, 170 g třtinového cukru, 100 g rozinek, doporučuji namočit do vody předem. Měla jsem 3 velká vejce, případně 4 menší vejce, 50 ml oleje a 200 ml mléka. Tuto směs připravíme v míse, zvlášť doporučuji rozšlehat vejce s olejem a s mlékem, potom přidáme do sypké směsi a do mrkve nastrouhané.
Je to vhodné na střední plech, opatrně vmícháme na předem vyložený plech pečícím papírem a pečeme na 170 °C na horkovzduch zhruba 40-45 minut, podle toho, jak vám peče trouba. Necháme vychladnout, až nám upečené řezy vystydnou, ozdobíme je krémem, který vytvoříme tak, že smícháme 250 ml šlehačky a poté k nim přidáme 200 ml smetanového bílého jogurtu, ochutíme jednou lžící moučkového cukru.“
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.