Kroupy s čočkou

Nevěřili byste, jak moc dobré mohou být obyčejné ječné kroupy společně s obyčejnou čočkou. Jestli to ale chcete vyzkoušet, nejdříve ze všeho si namočte dvacet deka čočky.

Ingredience
 • 200 g čočky
 • 150 g ječných krup
 • 1 velká cibule
 • 2 lžíce sádla
 • 100 g slaniny (dle chuti)
 • sůl

Teď máme chvíli času, a tak si o tomhle jídle něco povíme – čočku, dnes už oblíbenou luštěninu, používáme v našich zeměpisných šířkách v kuchyni už dvě století. Našli bychom v ní čtvrtinu bílkovin, které naše tělo potřebuje. Podobně zdravé a tělu prospěšné jsou i kroupy – ječmen totiž pomáhá při zažívacích problémech a snižuje cholesterol. Kroupy v zimě umějí zahřát a neobsahují tolik lepku, jako pšenice, a to ani nemluvím o dlouhém seznamu živin, vitamínů a minerálů, které z nich získáme.

Kroupy - 150 gramů - si uvaříme v osolené vodě zvlášť, trvá to asi 40 minut. Předem namočenou čočku také vaříme ve vlastním hrnci, a když už je obojí téměř měkké, vytáhneme si velikou pánev, kde všechno smícháme. Tou třetí důležitou ingrediencí je cibulka osmažená na sádle, která dodá každému jídlu skvělou chuť!

Když zesklovatí a začne lehce hnědnout, přidáme do pánve slitou čočku i kroupy a už jen promícháme. Pokud si nedovedete představit oběd bez masa, můžete přihodit na cibulku ještě pár plátků slaniny nakrájených na kostičky, ale tahle dobrota úplně stačí i v základní podobě tak, jak lidem chutnala dříve.

autor: dak

Související

 • Čočka s jogurtem

  Čočka nakyselo je takový klasický pokrm české kuchyně – i když se luštěniny jí všude ve světě, tak většinou v jiné úpravě. 

 • Kyperská dobrota – čočka s rýží

  Nedávno jsem dostala tip na neuvěřitelně rychlé jídlo, ale moje první reakce byla podobná, jako u většiny lidí – cože? Čočka s rýží? Ale ano, je to tak. Tuto dobrot...

 • Přílohy oblíbené v Německu: čočka a červené zelí

  Chcete vyzkoušet neobvyklou přílohu? Kdybyste si dali nějaké jídlo od francouzského kuchaře Jeromeho Barbea v penzionu Najdek, příloha by vás překvapila. I když je ...

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová