Kyperská dobrota – čočka s rýží

Nedávno jsem dostala tip na neuvěřitelně rychlé jídlo, ale moje první reakce byla podobná, jako u většiny lidí – cože? Čočka s rýží? Ale ano, je to tak. Tuto dobrotu z Kypru si přizpůsobil domácímu jídelníčku terapeut Jan Sobotka ze Sejřku.

Postup je jednoduchý. „Zvlášť si uvaříme obyčejnou hnědou čočku, nejlépe okořeněnou bobkovým listem, bylinkami nebo kořením a zvlášť uvaříme rýži, kterou máme rádi. Obě věci se smíchají a na talíř se přidává bílý jogurt s pepřem, solí a česnekem.“

Pravý Kypřan by asi použil tzatziki, to můžete vyzkoušet také, ale i tato jednoduchá jogurtová příloha bez okurek je vynikající. „Chcete-li nutně maso, můžete na talíř přidat i orestovaný plátek kuřecího masa nebo gyros, ale i mlsné jazýčky potvrzují, že samotná čočka s rýží a jogurtem je velmi chutná,“ dodává Jan Sobotka.

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...