Jáhlová žemlovka
Žemlovku nedělám, protože ji u nás doma nikdo nechce, ovšem staročeský jahelník se švestkami, to je jiná, tuhle dobrotu neodmítne nikdo.
A protože je žemlovka z jáhel dělaná podobně jako jahelník, nakonec měla tahle zdravější varianta úspěch.
- 1 hrnek jáhel
- 6 jablek
- 1 tvaroh (mohou být i dva)
- skořice
- cukr dle chuti
- 3 lžíce másla ghí
Recept mi poradila Katka Petrlíková, která ráda vaří ze zdravých a čerstvých surovin. A jak dělá jáhlovou žemlovku?
„Odměřím hrnek jáhel, nasypu je do síta, spařím je vřelou vodou, protože jinak by byly hořké. Jáhly musí také být čerstvé, protože ta hořkost se pak neztratí ani spařením vodou. Nasypu je do skleněného pekáče. Nastrouhám šest okrájených jablek, smíchám je s tvarohem, nebo dvěma tvarohy. Další vrstva v pekáči jsou ta jablka s tvarohem. Nahoru by měla přijít půlka hrnku cukru, ale já dávám méně, stačí to. Posypu skořicí a nahoru dám asi tři lžíce ghí,“ prozrazuje Katka.
Ghí je přepuštěné máslo, ale když použijete obyčejné máslo, bude jáhlová žemlovka také dobrá.
V podstatě máme hotovo a můžeme péct. „Dám to zapéct na 180 stupňů a případně podlévám vodou. Je to opravdu výborné, že i masožrouti to mají moc rádi,“ směje se Katka. Pečeme, dokud nejsou jáhly měkké, něco přes půl hodinky, to záleží také na vaší troubě.
Související
-
Sekaná s dýní
Čím déle dýně ochutnávám, tím víc mi chutnají a každý další recept zkouším s radostí. Přidat dýni do sekané se ukázalo jako výborný nápad.
-
Pomazánky z tvarohu
Samotný tvaroh se zdá jako nevýrazná nezajímavá hmota, která je sice zdravá, ale to je tak všechno.
-
Hruškový koláč s pudinkem a skořicí
Když u vás někdo zničehonic zazvoní s tím, že dovezl jen tak tašku hrušek, je to paráda, ale zároveň je potřeba vymyslet, co s nimi!
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.