Jáhlová žemlovka

Žemlovku nedělám, protože ji u nás doma nikdo nechce, ovšem staročeský jahelník se švestkami, to je jiná, tuhle dobrotu neodmítne nikdo.

A protože je žemlovka z jáhel dělaná podobně jako jahelník, nakonec měla tahle zdravější varianta úspěch.

Ingredience
 • 1 hrnek jáhel
 • 6 jablek
 • 1 tvaroh (mohou být i dva)
 • skořice
 • cukr dle chuti
 • 3 lžíce másla ghí

Recept mi poradila Katka Petrlíková, která ráda vaří ze zdravých a čerstvých surovin. A jak dělá jáhlovou žemlovku?

„Odměřím hrnek jáhel, nasypu je do síta, spařím je vřelou vodou, protože jinak by byly hořké. Jáhly musí také být čerstvé, protože ta hořkost se pak neztratí ani spařením vodou. Nasypu je do skleněného pekáče. Nastrouhám šest okrájených jablek, smíchám je s tvarohem, nebo dvěma tvarohy. Další vrstva v pekáči jsou ta jablka s tvarohem. Nahoru by měla přijít půlka hrnku cukru, ale já dávám méně, stačí to. Posypu skořicí a nahoru dám asi tři lžíce ghí,“ prozrazuje Katka.

Ghí je přepuštěné máslo, ale když použijete obyčejné máslo, bude jáhlová žemlovka také dobrá.

V podstatě máme hotovo a můžeme péct. „Dám to zapéct na 180 stupňů a případně podlévám vodou. Je to opravdu výborné, že i masožrouti to mají moc rádi,“ směje se Katka. Pečeme, dokud nejsou jáhly měkké, něco přes půl hodinky, to záleží také na vaší troubě.

autor: dak

Související

 • Sekaná s dýní

  Čím déle dýně ochutnávám, tím víc mi chutnají a každý další recept zkouším s radostí. Přidat dýni do sekané se ukázalo jako výborný nápad.

 • Pomazánky z tvarohu

  Samotný tvaroh se zdá jako nevýrazná nezajímavá hmota, která je sice zdravá, ale to je tak všechno.

 • Hruškový koláč s pudinkem a skořicí

  Když u vás někdo zničehonic zazvoní s tím, že dovezl jen tak tašku hrušek, je to paráda, ale zároveň je potřeba vymyslet, co s nimi!

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová