Gratinovaný pórek
V zimě potřebujeme jídlem zahřát, a tak často vaříme hutná a kořeněná jídla. Na zeleninu si alespoň u nás doma moc často nevzpomeneme, ale to je škoda!
Proto se hodí recept na zeleninu, která roste u nás, a na zimu je ideální. Na gratinovaný pórek budeme potřebovat dva větší pórky, k tomu 4 velké brambory, smetanu, sýr, slaninu, česnek, pepř a sůl.
- 2 pórky
- 4 velké brambory
- 2 stroužky česneku
- 150 ml smetany
- 20 g másla
- 100 g anglické slaniny
- 150 g strouhaného sýra
- Sůl, pepř
Pórek očistíme a nakrájíme na kratší válečky, aby se vešly do kulaté formy. Brambory nakrájíme na tenoučké plátky, a do mísy k nim přidáme prolisovaný česnek a promícháme. Smetanu osolíme, lehce opepříme a zalijeme s ní brambory.
A jdeme vrstvit do máslem vymazané formy – na dno naskládáme plátky brambor, na ně špalíčky pórků a všechno zalijeme smetanou z mísy po bramborách. Předehřejeme si troubu na 150 stupňů a zapékáme půl hodiny.
Aby nám v jídle nechyběly bílkoviny, nakrájíme si na kostičky deset deka anglické slaniny a nastrouháme tvrdý sýr. Po půl hodině pečení nasypeme do formy nahoru na pórek, zvýšíme teplotu trouby na 200°C a pečeme ještě 20 minut. Až povrch zezlátne, je hotovo.
Související
-
Vylepšená pórková polévka
Podle toho, jakou zeleninu máme zrovna doma v lednici, většinou vařím polévku. K velkému pórku stačilo dokoupit zakysanou smetanu a pustit se do vaření.
-
Pórková pomazánka i salát
Svačiny pro školáky jsou kolotoč, který neskončí mnoho let, podle toho, kolik máte dětí.
-
Pórková polévka se smetanou
Pórek je vděčná zelenina, kterou lze využít více způsoby. Jednou možností je smetanová, krémová polévka. Je výborná, zasytí a příprava není nijak složitá. Základem ...
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.