Vylepšený perník od babičky
Perník je skvělý univerzální moučník – vcelku na plechu je upečený velmi rychle a chutná opravdu skoro každému.
Ve Staré Říši v chaloupce po Josefu Florianovi jsem ochutnala perník doladěný takovou spoustou dobrot, že jsem se musela zeptat na recept. Pochopitelně byl po babičce.
- 500 g žitné (nebo hladké pšeničné) mouky
- 250 g cukru
- 2– 4 lžíce medu
- 40 g másla
- 250 ml mléka
- 1kypřící prášek do perníku
- 1 - 2 vejce
- Pro vylepšení:
- datle
- rozinky
- brusinky
- oříšky
- čokoláda
- sezamové (nebo jakékoli jiné) semínko
O základní postup ale také o doplněné ingredience se s námi podělila malířka Magdalena Křenková, která jej upekla: "Tady je mouka žitná, je to velmi jednoduchý recept. Normálně cukr, med máslo rozpuštěné, ale může tam i být i tuk, vajíčko, prášek do perníku. A já do toho dám dobré ingredience – datla, můžete tam dát rozinky, můžou tam být brusinky, můžete tam nasekat oříšky, cokoli. A čokoládu, ale ne malé kousky, protože ona v tom tak jako zmizí, tak si potom říkám, vždyť jsem tam dala čokoládu, tak kde je? A proto dávám celé čtverečky. Něco se rozpustí, ale něco tam zůstane a já na to potřebuju narazit,! směje se umělkyně.
V jejím perníku jsou také sezamová semínka. „Já do toho dávám sezam a myslím si, že je to dobrý, tak ho tam nasypu. Prostě jsem tady zrovna měla sezam,“ doplňuje recept.
Nejsnazší je nejprve rozpustit cukr, med a máslo ve vlažném mléce. Může být méně cukru, ale o to více medu, až čtyři lžíce.
Do prosáté mouky rozmícháme kypřící prášek do perníku a přidáme připravené mléko a rozšlehané vajíčko.
Nakonec těsto vylepšíme přidanými dobrotami a upečeme ve vymazaném a vysypaném plechu.
Související
-
Cuketový krém se sýrem feta
Polévka neurčitě zelené barvy může být překvapivě velice chutná, říkala jsem si po ochutnávce hustého cuketového krému s kostičkami řeckého sýru feta.
-
Mangold s vaječnou náplní
Kdybychom se mohli přenést do středověku, možná bychom se divili! Žďárský kuchař Jan Novák nastudoval několik receptů, aby je uvařil lidem z jednadvacátého století.
-
Kváskový chléb s bramborem
Domácí chléb chutná úplně jinak. Možná jste si to také vyzkoušeli v dobách pandemie. Někdo volil snadné recepty z droždí, jiný se naučil pracovat s kváskem.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka