Mangold s vaječnou náplní
Kdybychom se mohli přenést do středověku, abychom ochutnali jídla z tehdejší doby, možná bychom se divili! Žďárský kuchař Jan Novák nastudoval několik receptů z kuchyně řádu cisterciáků, aby je uvařil a nechal ochutnat nás, lidi z jednadvacátého století.
- listy mangoldu
- přepuštěné máslo
- zelená cibule
- vejce
- kurkuma
- zázvor
- pažitka
- celerová nať
- listy šalvěje
- sůl, pepř
K našemu údivu je cisterciácká kuchyně zajímavá, chutná a klidně by zapadla do současné nabídky. Tehdejší kuchaři rádi překvapovali a rádi využívali každou surovinu, kterou se podařilo dovézt odněkud z cizích zemí nebo ze zámoří, a tak se v receptech objevuje exotická kurkuma nebo zázvor. Jedním z takových pokrmů jsou závitky z listů mangoldu naplněné vaječnou směsí:
„Na přepuštěném másle osmahneme nadrobno nasekanou zelenou cibuli, nebo čerstvou pažitku a chutné bylinky. My jsme dali celerovou nať a šalvěj. Potom přidáme vejce, sůl, závor, kurkumu, sůl a pepř a směs za stálého míchání na ohni přivedeme ke zhoustnutí. Listy mangoldu, které jsme si spařili – podusili trošku ve vroucí vodě, naplníme touto vaječnou směsí, uděláme si z toho závitky a můžeme podávat.“
Spařené listy mangoldu nemusíme nutně rolovat do závitů, sám Jan Novák podával tento středověký pokrm, jak říkal rozstřeleně, tedy každou část zvlášť – spařené listy mangoldu a vedle nich kořeněnou vaječnou směs. Se závitky si můžete pohrát, pokud se budete chtít pustit do jídla, které je exotické především dobou vzniku.
Související
-
Vyvážený salát s vejci
I obyčejný salát, který si většinou dáváme k hlavnímu jídlu, se může sám stát hlavním jídlem, pokud jej správně připravíme.
-
Zapečená rajčata s vejci
K takovým velmi dobrým a rychlým jídlům patří i zapečená vejce v rajčatech. Jejich fantastickou výhodou je příprava, která zabere jen asi tak deset minut.
-
Mozaiková sekaná s vejci
Miska s vařenými vajíčky už možná není tak plná, jako před pár dny, ale jestli vám dochází inspirace, co s nimi, máme dobrou radu. Cvičitelka ze žďárského mateřskéh...
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.