Vepřové koleno
Vepřové koleno je poněkud tučnější jídlo, které si rádi dáváme v restauraci, na oslavách, rautech, zkrátka všude, kde nám je připraví někdo jiný.
To mluvím za sebe, tedy mluvila bych, kdybych si už doma také nevyzkoušela, jak snadné je koleno upéct, a jak skvěle chutná při minimu práce.
- 1 vepřové koleno
- 2 stroužky česneku
- sůl
- kmín
- špetka pepře
Patřím k nepříliš šikovným kuchařkám, co se týče ostrých nožů a vykosťování, proto jsem zajásala při nákupu už vykostěného vepřového kolena. Půl práce je hotovo, teď už jen stačí rozpálit troubu a maso ochutit.
Silnou kůži na povrchu nakrojíme v centimetrových vzdálenostech – do mřížky nebo rovnoběžně, hlavní je, aby měl tuk kudy vytékat. Prolisovaný česnek se pokusíme dostat dovnitř masa, kam to až půjde a koleno ze všech stran osolíme. Přidáme podrcený kmín a špetku pepře a vložíme koleno do pekáčku.
Pokud chceme vypečenou a křupavou kůrčičku, je dobré začít péct na 120 stupňů a maso mít přikryté alobalem po dobu asi tří hodin. Pak sundáme alobal, přelijeme výpekem, zvýšíme teplotu na 180 stupňů a pohlídáme barvu. Přibližně za půl hodiny by koleno mělo na povrchu zezlátnout a uvnitř být už měkké.
Jelikož se peče samo a příliš práce s ním není, máme dost času na přípravu bramborových knedlíků a zelí, pokud jim dáváme přednost před krajícem chleba.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.