Vepřové koleno
Vepřové koleno je poněkud tučnější jídlo, které si rádi dáváme v restauraci, na oslavách, rautech, zkrátka všude, kde nám je připraví někdo jiný.
To mluvím za sebe, tedy mluvila bych, kdybych si už doma také nevyzkoušela, jak snadné je koleno upéct, a jak skvěle chutná při minimu práce.
- 1 vepřové koleno
- 2 stroužky česneku
- sůl
- kmín
- špetka pepře
Patřím k nepříliš šikovným kuchařkám, co se týče ostrých nožů a vykosťování, proto jsem zajásala při nákupu už vykostěného vepřového kolena. Půl práce je hotovo, teď už jen stačí rozpálit troubu a maso ochutit.
Silnou kůži na povrchu nakrojíme v centimetrových vzdálenostech – do mřížky nebo rovnoběžně, hlavní je, aby měl tuk kudy vytékat. Prolisovaný česnek se pokusíme dostat dovnitř masa, kam to až půjde a koleno ze všech stran osolíme. Přidáme podrcený kmín a špetku pepře a vložíme koleno do pekáčku.
Pokud chceme vypečenou a křupavou kůrčičku, je dobré začít péct na 120 stupňů a maso mít přikryté alobalem po dobu asi tří hodin. Pak sundáme alobal, přelijeme výpekem, zvýšíme teplotu na 180 stupňů a pohlídáme barvu. Přibližně za půl hodiny by koleno mělo na povrchu zezlátnout a uvnitř být už měkké.
Jelikož se peče samo a příliš práce s ním není, máme dost času na přípravu bramborových knedlíků a zelí, pokud jim dáváme přednost před krajícem chleba.
Související
-
Český tvarohový dortík
Drobenku obvykle dáváme nahoru na koláč, nejčastěji ovocný. Nedávno mi v poště přistál tip na moučník tvarohový, kde se drobenka dává nahoru, ale i dospod.
-
Pečená vepřová panenka
Vepřová panenská svíčková je tak vynikající kousek masa, že jí stačí jen velice krátká příprava. To je jedna výhoda, a ta druhá je, že se na ní nedá téměř nic zkazit.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.