Šmorn - recept z dávných dob

Jestli jste také po svátcích přejedení a chcete mít místo na další hody, ty silvestrovské, poslechněte si tip na jednoduché jídlo našich babiček. 

Možná i vy jste v mládí slýchali název šmorn. Co se pod ním skrývá, to nám prozradila třiadevadesátiletá Marie Masopustová z Batelova na Jihlavsku.

„Tenkrát se vařilo jednoduše, kdepak aby bylo každý všední den maso. Hodně jídel jsme dělávali z brambor, mouky, vajec. A když se dobře ochutila, když byl na zahrádce česnek a ve spíži cukr, dalo se připravit ledacos.“ Tři děti od Masopustů měly například rády rychlou sladkou dobrotu, které říkaly šmorn.

„To se dá na másle upražit krupice. Másla ale musí být hodně, protože ta krupice se potom oddělí a vypadá to skoro jako jikry. Když chytí barvu a rozvoní se, pak se zalije mlékem a zase se chvíli nechá vařit. Nakonec se do toho ještě zamíchá vajíčko,“ vzpomíná seniorka.

Výsledkem je sladká kaše, která nejvíce chutná s třešňovým kompotem. „Děti se po tom mohly utlouct, ale pro chlapa, který celý den pracuje, to není, spíš taková lehčí dětská večeře,“ dodává Marie Masopustová.

autor: dak

Související

  • Polévky s bršlicí kozí nohou

    Bršlice kozí noha je plevel, který vidíme na jaře úplně všude. Jsou ty první zelené lístky, které vyrážejí podél cest, na loukách a překážejí na zahrádce.

  • Jarní hrášková polévka

    Pod názvem hrachovka se většině z nás vybaví hrachová kaše ze školní jídelny. Někoho možná napadne i polévka z hrášku, a právě tu si dnes uvaříme.

  • Kuře na cuketách

    Kuřecí maso už jsme pekli na zelenině, na dýni i na kysaném zelí a dnes se pustíme do kuřete na cuketách! Tento oběd vystačí pro celou rodinu a pochutnají si všichni.