Kečup s jablky
Někdo nad kečupem ohrnuje nos, ale já myslím, že k některým jídlům je to doplněk naprosto nezbytný.
Navíc, pokud máte možnost uvařit si jej doma z vlastních rajčat, neváhejte. Výsledek je opravdu strašně dobrý.
- Na 500 ml kečupu:
- 1 kg rajčat
- 2 cibule
- 2 jablka
- 3 bobkové listy
- 3 hřebíčky
- 3 nová koření
- sůl, pepř
- špetka skořice
- cca 70 ml octa
- 50 ml vody
- 1 lžíce cukru
Na půl litru kečupu budeme potřebovat kilo rajčat, ale množství si můžete vynásobit a udělat ho samozřejmě klidně čtyřikrát tolik. Jaroslav Havel, autor štocké kuchařky, klidně vaří z pěti kilogramů rajčat, aby mu kečup vydržel celý rok.
A jak na to? „Je to v podstatě jednoduchý. Do rajčatových jablíček přidávám normální nastrouhaná jablka. Ono to ten kečup zjemní a dá mu to lepší chuť,“ prozrazuje svůj recept. „Přidáte tam ocet, cukr, trošku osolit, bobkový list, zázvor, trošku pepře, to záleží, jak moc ho chcete mít ostrý. Nevaří se to dlouho. Musejí se nejdřív rajčata pokrájet, rozdusit s jablkama, a pak se to rozmixuje nebo propasíruje. Já to většinou nejdřív rozmixuju a pak to ještě procedím.“
Do domácího kečupu je lepší použít chutná pěkná rajčata, žádné nepodarky nebo nahnilé kusy, na to pozor. Do většího hrnce si tedy nejprve nakrájíme dvě cibule a kilo rajčat. Dvě oloupaná jablka nastrouháme nahrubo a všechno společně začneme vařit. Z koření je kromě zmiňovaného bobkového listu, zázvoru a pepře také dobré přidat tři hřebíčky a tři kuličky nového koření a ještě špetku skořice. Sůl a ocet dáme hned, cukr až později.
Délku vaření poznáme podle cestičky, která zůstane v hrnci za vařečkou, odhadem asi tři čtvrtě hodiny. Dochutíme, rozmixujeme, přepasírujeme a nalijeme do extra čistých skleniček s čistými víčky, to je důležité. Otočíme do vychladnutí dnem vzhůru a je to.
Související
-
Švestková marináda
Už několikrát jsem si nesla domů mísu švestek, abych z nich vyrobila skvělý podzimní koláč. Z chutných plodů se udělat také něco docela jiného, třeba marináda na maso.
-
Česnek v sádle
Do polévek, omáček, na jednohubky, do slaných štrůdlů nebo bramboráků i do mnoha dalších receptů používáme česnek.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka