Bulgur s tuňákem
Bulgur, neboli rozlámaná pšeničná zrna znají v mnoha zemích na jih od nás, ale byla by chyba si myslet, že pro nás je to v kuchyni nějaká novinka! I my jsme o něm už několikrát mluvili!
Dnes bychom si tuto obvykle přílohu nebo základ salátu mohli zkusit s rybou. Takový tuňák, toho já nikdy neodmítnu a vždycky mám doma značné zásoby, teď se budou hodit.
- 130 g nevařeného bulguru
- 200 g tuňáka v olivovém oleji
- cibule
- paprika (bez slupky)
- cherry rajčátka
- olivy
- bazalka (řeřicha, pažitka)
- sůl, pepř
Nejprve si ale uvaříme bulgur. Propláchne se horkou vodou, a pak vaří stejně jako rýže, tedy na díl – u nás je to hrnek bulguru nalijeme dva hrnky vody, osolíme a uvaříme.
Než se voda vsákne, je to asi 12 minut. Mezitím můžeme využít všechnu zeleniny, kterou máme v ledničce – cibuli, papriku, pórek, olivy, rajčátka a tak dále. Nakrájíme na malé kostičky a promícháme s uvařeným bulgurem.
Přidáme okapaného tuňáka, dochutíme solí a pepřem a podáváme zdobené bylinkou – může to být štiplavá řeřicha, letní bazalka, nebo čerstvá pažitka. Takto promíchaný salát se hodí jako předkrm, pokud připravujeme větší menu pro vzácné hosty, hodí se ale v létě i jako lehké hlavní jídlo nebo jako příloha.
Související
-
Bulgur s houbami
Hela Dvořáková, moderátorka Dobrého dopoledne, denně hovoří se zajímavými hosty. K následujícímu receptu ji přivedl šéfkuchař Zdeněk Polreich.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.