Sametové linguine po italsku
V létě vařím těstoviny opravdu hodně často, a aby rodina neměla námitky, střídám tvary, omáčky i příchutě.
Když jsem potkala šikovnou kuchařku, šestadvacetiletou Caterinu z Milána, úplně náhodou jsem se od ní dozvěděla, jak těstoviny ještě vylepšit. Oproti našemu – uvařit v osolené vodě s trochou oleje, aby se neslepily, pak slít a hotovo - Caterina říká, že je potřeba během vaření těstovin odebrat těsně před koncem vaření trochu vody, asi tak hrneček nebo naběračku, a s tou se pak pracuje dál.
„Dobré je uvařené těstoviny vložit do větší pánve, potom zapálit sporák, přilít odebranou vodu a v té je dovařit. To znamená, že těstoviny slijeme trošičku dříve, než jsou úplně hotové, protože v pánvi se pak s odebranou vodou dovaří. Potom je prohodíte a tím se uvolní lepek a vy máte pěknou lepivou omáčku. Jinak ne.“
Caterina doporučuje například omáčku z tuňáka, caparů, česneku a citronu, a ty nejlepší těstoviny pro tento způsob vaření, jsou ploché špagety, kterým se říká linguine. „Pro mě jsou nejlepší linguine, jednak proto, že je dělávala moje babička, když jsem k ní chodila na oběd, takže je mám spojené se vzpomínkami. Omáčka ale na nich taky lépe drží, protože jsou placaté, díky jejich tvaru.“
Je to jednoduché - před slitím těstovin odebrat vodu, v té je pak dovařit a prohazovat na pánvi. Pak prý budou úplně sametové.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.