Houbové bramboráky
Brambora je nesmírně vděčná plodina, která se dá v kuchyni použít na mnoho způsobů. Pokud snesete smažené a česnek, určitě patříte mezi příznivce bramboráků.
- 1 kg brambor
- 400 g čerstvých (mražených) hub
- 3 lžíce másla
- 4 stroužky česneku
- 2 vejce
- sůl
- 1 lžíce majoránky (jiné bylinky: petržel, pažitka, libeček…)
- ½ lžičky kmínu
- 250 g polohrubé mouky
- olej na smažení
Milovnicí bramboráků je také bylinářka z Jimramovska Hanka Urbánková. Tady je její tip na bramboráky vylepšené houbami: „Nastrouháme brambory, jako kdybychom si připravovali bramboráky s uzeným, jen místo toho uzeného si podusíme nakrájené houby s cibulkou a do té bramborové hmoty si namícháme trošku hub. Zároveň přisypeme mouku a přidáme bylinky. Nemusí to být jenom majoránka, můžeme přidat petrželku, libeček, pažitka je úžasná nebo pórek si můžeme najemno nasekat,“ radí Hanka.
Tolik tipů v jednom! Stačí, když už jen v rychlosti přidám základní recept na klasický bramborák – asi kilo brambor oloupeme, nastrouháme, přidáme k nim dvě vajíčka a čtvrt kila polohrubé mouky, osolíme, okmínujeme a přidáme bylinky podle rady Hany Urbánkové.
Houby si osmažíme na másle a na cibulce, aby změkly, a přidáme je do bramborákové směsi, prolisujeme česnek a usmažíme na pánvi s rozpáleným olejem. Protože je to hutné a mastné jídlo, necháme je raději ještě na papírové utěrce vsáknout olej.
Související
-
Karamelová cibulačka
Venku zima jako psírně, ale v žaludku jako v pokojíčku! O to se může postarat cibulová polévka, která se od tradiční francouzské cibulačky poněkud liší.
-
Guláš z kotlíku nad ohněm
Vaření v kotlíku na ohni a pod širou oblohou si představujeme spíš v létě, ale ani během tohoto ročního období na ně nemusíme zapomínat.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.