Rozhuda, tvarohová pomazánka
To si tak jednou ochutnáte úžasnou tvarohovou pomazánku, a až potom zjistíte, že má opravdu zvláštní jméno.
- 150 g změklého másla
- 500 g polotučného tvarohu
- 50–100 ml smetany na šlehání
- 1 cibule
- Hrst pažitky
- Sůl, pepř
- 1 lžička cukru
Prý se jí říká rozhuda. Slovník spisovného jazyka českého říká, že rozhuda je zkrátka tvarohová pomazánka kořeněná paprikou. Jak slovo ale vzniklo, nijak nevysvětluje.
Každopádně stačí vědět, že na přípravu je snadná a výsledek je vždy zaručen.
Nejprve utřeme změklé máslo do pěny a přidáme tvaroh. Lepší je tvaroh v papíru, který není ve vaničce. Zředíme trochou smetany a dobře prošleháme. Cibuli i pažitku nakrájíme velmi najemno a vmícháme k tvarohovému základu. Dosolíme a překvapivě přidáme malou lžičku cukru. Cukr je totiž v tomto případě takový malý zázrak, protože chuť pomazánky krásně zjemní.
Rozhuda chutná samozřejmě na čerstvém chlebu, ale když ji přidáte na talíř k pečeným či vařeným bramborám a klidně k nim může být i kus masa. Tvarohová pomazánka postavila na nohy i princeznu Zubejdu, tak je zdravá.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.