Jáhlová buchta s jablečným želé
Kdo má sklep, kde ovoce a zelenina vydrží celou zimu až do jara, ten se má. Ale přijde čas, kdy je už nutné všechno spotřebovat. Třeba jablka.
- 1 sáček jáhel
- 2 vejce
- 2/3 hrnku třtinového cukru
- 1 kvalitní smetana
- 1 a 1/2 hrnku vody
- 1 vanilkový cukr
- 1 lžíce bezfosfátového prášku do pečiva
- (může být i ½ hrnku strouhaného kokosu)
- Na želé:
- 15 jablek střední velikosti
- asi 1 a ½ lžíce kukuřičného škrobu
- trocha mleté skořice
- třtinový cukr dle potřeby
Dají se využít na buchtu, která se dělá trochu jinak než běžný koláč. Katka Petrlíková ráda vaří zdravě, a tak doporučuje na korpus použít jáhly. Když se správně připraví, jsou jako med.
„Jáhly se spaří, propláchnou, přidají se vajíčka, voda, smetana, cukr a prášek do pečiva. Důkladně se promíchá a peče se na 150 stupňů asi 40 minut. Tekutina by měla být úplně nasáklá a jáhly měkoučké, během pečení se může přilívat voda.“
Zatímco buchta chladne, pustíme se do loupání a krájení pořádné hromádky jablek. „Z patnácti jablek střední velikosti nakrájených a kukuřičného škrobu se udělá želé. Ten škrob by měl být rozmíchaný v trošce vody. Přidá se skořice a třtinový cukr, ale ten tam někdy ani nedávám, když jsou ta jablka dobrá sladká. A to se všechno vaří, dokud se ta jablka nerozvaří. Ono to ztuhne, hned jak se tam dá ten kukuřičný škrob, tak je to tuhé a já to ani nedávám nikam chladnout. Tím želé se polije buchta a je výborná,“ chválí Katka recept.
Stejný recept můžete použít v létě, až začnou dozrávat meruňky – meruňkové želé bude určitě taky vynikající.
Související
-
Jarní hrášková polévka
Pod názvem hrachovka se většině z nás vybaví hrachová kaše ze školní jídelny. Někoho možná napadne i polévka z hrášku, a právě tu si dnes uvaříme.
-
Jáhlová žemlovka
Žemlovku nedělám, protože ji u nás doma nikdo nechce, ovšem staročeský jahelník se švestkami, to je jiná, tuhle dobrotu neodmítne nikdo.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.