Zimní polévka minestrone

Minestrone.

Kdo byl v Itálii nebo u nás v italské restauraci, určitě si všiml oblíbené a často nabízené polévky zvané minestrone. Tato italská specialita je v podstatě hustá zeleninová polévka, kterou ochutnáte v mnoha verzích a doma si ji snadno připravíte, klidně ve své vlastní vylepšené verzi.

Neobejdete se bez tří základních chutí – cibule, mrkev a celer. Na oleji, buď olivovém, nebo rostlinném, restujte asi pět minut nakrájenou cibulku. Dále postupně přidávejte nakrájené mrkve, celer, a potom bramboru a oloupaný a nasekaný česnek. Důkladně promíchejte a restujte znovu asi pět minut.

Pak můžete přidat drcená rajčata z plechovky, protože je zima a zalijte vývarem. Může být zeleninový i masový. Ochuťte šalvějí, stačí trocha sušené bylinky rozemnout v ruce.

Polévku přiveďte k varu, dobře zamíchejte a vařte asi 20 minut na mírném plamenu. Další zimní zeleninou, která se dá 5 až 10 minut před koncem vaření přidat, je pokrájená kapusta a propláchnuté konzervované fazole. Sůl, pepř a petrželku přidejte na závěr podle chuti.