Zázvor stokrát jinak
Splní-li se předpovědi meteorologů, bude se postupně ochlazovat a na Nový rok se dočkáme snad i mrazů. Není proto od věci pár dobrých rad, jak se v zimních měsících ohřát. Nejúčinnější je zázvor, který umí bojovat proti bacilům, virům, ale i proti zimě.
Botanik Pavel Valíček ví, že nás umí prohřát a radí, ať ho kupujeme kandovaný, mletý, ale nejlépe čerstvý. Zázvor bychom měli v kuchyni využívat po celou zimu a možností máme více: „Využití v kuchyni je široké. Od strouhání čerstvého zázvoru do čaje, až po přidání plátku zázvoru do vody při vaření brambor nebo zeleniny.“
Zázvor zahřívá i ve spojení s medem. „Med je nejlepším nosičem vitamínů a živin. Když si koupíte sušenou kustovnici čínskou, můžete ji smíchat s medem a po lžičkách užívat. Se zázvorem můžete udělat totéž, ale je tam jedem problém,“ varuje Pavel Valíček.
Když se s medem smíchá cokoli s vysokým obsahem vody, med zřídne a může začít kvasit. Proto je dobré nejprve zázvor nasušit, nebo koupit sušený a teprve potom smíchat s medem. Užívejte ho po lžičkách, doslazujte s ním čaj, nebo třeba dochucujte asijská jídla.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.