Vaječná bábovka

Když se řekne bábovka, většina z nás si představí sladkou klasiku ke kávičce, ať už je uvnitř kakaová, ořechová, šlehačková nebo olejová. 

Mně se ale dostal do ruky recept, díky kterému zároveň můžeme spotřebovat vajíčka natvrdo. Nám totiž ještě stále po Velikonocích nějaká v ledničce zbývají a těší se, do jaké že dobroty se nakonec dostanou. 

Ingredience
  • 1 sáček práškové želatiny
  • 6 natvrdo uvařených vajec,
  • sklenička sterilované zeleniny
  • 2 malé majolky

Paní Drahoslava Hepnerová ze spolku Gurmán, který funguje ve Svatém Kříži nedaleko Havlíčkova Brodu, má receptů v rukávu spoustu a s tímto dokonce uspěla v kulinářské soutěži. Jak tedy spotřebujeme šest vařených vajíček? 

V bábovce se zeleninou a želatinou. „Šest vajec natvrdo rozsekat, k tomu dvě malé majolky. Potom se do toho dá moravanka, okurka. Do té želatin se dá nálev z těch okurek, udělá se želatina. Zamíchá se to, jsou z toho krásné bábovky. Jsou chutné a vítězí se s tím všude,“ směje se kuchařka.

Moravanka, to je jeden z názvů pro míchanou sterilovanou zeleninu v kyselém nálevu, určitě to znáte – jsou tam mrkve na kostičky, okurky, cibule, a na společenských setkáních tyto směsi velmi chutnají. Použít tedy můžeme jakoukoli podobně upravenou zeleninu a lák z ní využijeme při přípravě želatiny, kde jím nahradíme vodu. 

K vajíčkům můžeme přidat i na kostičky nakrájenou šunku, ale bábovka paní Hepnerové je i bez ní výtečná a má krásně zlatou barvu. Nasekaná vajíčka tedy smícháme s dvěma majolkami a želatinou, vlijeme do bábovkové formy a necháme, nejlépe přes noc, vychladnout v lednici.

Související

  • Rukolové pesto

    Tak mi nedávno doma zbyla vanička rukoly, která rychle chřadla, a bylo nutno vymyslet, co s ní, ať neplýtváme čerstvými vitamíny. 

  • Sýrové kuličky s pažitkou

    Konečně mám zase v květináči čerstvé bylinky – jednak raší ty loňska, které se po zimě probudily, trvalky jako je oregano, tymián nebo šalvěj.