Vaječná bábovka
Když se řekne bábovka, většina z nás si představí sladkou klasiku ke kávičce, ať už je uvnitř kakaová, ořechová, šlehačková nebo olejová.
Mně se ale dostal do ruky recept, díky kterému zároveň můžeme spotřebovat vajíčka natvrdo. Nám totiž ještě stále po Velikonocích nějaká v ledničce zbývají a těší se, do jaké že dobroty se nakonec dostanou.
- 1 sáček práškové želatiny
- 6 natvrdo uvařených vajec,
- sklenička sterilované zeleniny
- 2 malé majolky
Paní Drahoslava Hepnerová ze spolku Gurmán, který funguje ve Svatém Kříži nedaleko Havlíčkova Brodu, má receptů v rukávu spoustu a s tímto dokonce uspěla v kulinářské soutěži. Jak tedy spotřebujeme šest vařených vajíček?
V bábovce se zeleninou a želatinou. „Šest vajec natvrdo rozsekat, k tomu dvě malé majolky. Potom se do toho dá moravanka, okurka. Do té želatin se dá nálev z těch okurek, udělá se želatina. Zamíchá se to, jsou z toho krásné bábovky. Jsou chutné a vítězí se s tím všude,“ směje se kuchařka.
Moravanka, to je jeden z názvů pro míchanou sterilovanou zeleninu v kyselém nálevu, určitě to znáte – jsou tam mrkve na kostičky, okurky, cibule, a na společenských setkáních tyto směsi velmi chutnají. Použít tedy můžeme jakoukoli podobně upravenou zeleninu a lák z ní využijeme při přípravě želatiny, kde jím nahradíme vodu.
K vajíčkům můžeme přidat i na kostičky nakrájenou šunku, ale bábovka paní Hepnerové je i bez ní výtečná a má krásně zlatou barvu. Nasekaná vajíčka tedy smícháme s dvěma majolkami a želatinou, vlijeme do bábovkové formy a necháme, nejlépe přes noc, vychladnout v lednici.
Související
-
Rukolové pesto
Tak mi nedávno doma zbyla vanička rukoly, která rychle chřadla, a bylo nutno vymyslet, co s ní, ať neplýtváme čerstvými vitamíny.
-
Sýrové kuličky s pažitkou
Konečně mám zase v květináči čerstvé bylinky – jednak raší ty loňska, které se po zimě probudily, trvalky jako je oregano, tymián nebo šalvěj.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.