Ruské vejce
Téměř ve všech lahůdkářstvích bývalo ruské vejce k dostání před rokem 1989 a mnohde je najdeme i dnes.
Toto občerstvení vzniklo prý jako „z nouze ctnost“ v Praze na Václavském náměstí v bufetu Koruna. Když se jednou potřebovali zbavit posledních pár zbylých potravin, aby se nevyhodily, přišel zaměstnanec automatu s nápadem poskládat je k sobě způsobem, který nikdo nezkusil. Ruské vejce se ujalo, a sehnat se dá i dnes.
- 200 g vlašského salátu
- 2 vejce
- 80 g šunky
- 80 g cikánské pečeně
- 80 g gothaje
- plátky sýra
- 2 kyselé okurky
- sterilovaný hrášek
- 30 g sterilovaných kapií
- Majonézový přeliv:
- majonéza
- tatarská omáčky
- lák z okurek
Třebíčský muzikant, malíř a příležitostný kuchař Pavel Hlaváč má ovšem nejraději, když si je může udělat doma sám. Potřebujeme dobrý vlašský salát, uzeniny, okurky, hrášek, vejce, kapie a speciální polevu. "Vlašák ten přijde na dno, pak tam dávám cikánku, šunku a gothaj - stáčím z toho ty kornouty. Teď do toho dám obvykle dvě půlky vajíček natvrdo a poleju to tou majonéza plus tatarka plus voda z okurek smíchané tak, aby to bylo jako poleva. Kolem dám okurku, když mám sýr, tak i sýr, a sterilovaný hrášek. A co prostě musí být, tak přes to vajíčko proužek té kapie. To je originál ruský vejce," říká muzikant a malíř.
Lahůdka by se po dokončení měla nechat vychladit v ledničce a podávat až potom pěkně vychlazená. Svačina, večeře, ale i rychlý studený oběd – k tomu všemu nám retro lahůdka určitě dobře poslouží.
Související
-
Sázená vejce - volská oka na několik způsobů
Když už nevíme, co vařit, poslouží jako rychlý oběd cokoli s vejci. Omeleta, španělská tortilla, knedlík s vajíčkem nebo takzvané volské oko neboli sázené vejce.
-
Vaječná bábovka
Když se řekne bábovka, většina z nás si představí sladkou klasiku ke kávičce, ať už je uvnitř kakaová, ořechová, šlehačková nebo olejová.
-
Vyvážený salát s vejci
I obyčejný salát, který si většinou dáváme k hlavnímu jídlu, se může sám stát hlavním jídlem, pokud jej správně připravíme.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.