Polévka z pečené dýně s kari a zázvorem

Podzim je časem dýňových polévek, a protože dýní je ohromné množství druhů, chutná i každá polévka nakonec trošičku jinak.

Dýně se v polévce dá také kombinovat s nejrůznějším kořením i další zeleninou, a to je důvod, proč je tolik oblíbená a všichni dýňovou polévku rádi vaříme.

Ingredience
  • 1 máslová dýně
  • 1 cibule
  • 3 stroužky česneku
  • kari koření
  • mletý zázvor
  • sůl, bílý pepř
  • 150 ml smetany na vaření
  • olivový olej

Taky vaření se dá obměňovat – kousky dýně se totiž nemusí jen hodit do hrnce s vodou a nechat uvařit, ale třeba nejprve upéct. Ano, a nejen dýně se předem peče.

Poslechněme si recept od Vojtěcha Blažka na polévku z pečené máslové dýně. „Mám máslovou dýni, která se musí oloupat. Dýně se upeče, ale je tam u ní i česnek, cibule, kari koření a zázvor. Upečené se to všechno rozmixuje s bramborem, aby se polévka nemusela zahustit moukou, a to je vlastně celé,“ směje se.

Jak tedy postupujeme? Nejprve si předehřejeme troubu na 220 °C. Máslovou dýni oloupeme, vydlabeme vnitřek a nakrájíme na půlměsíčky. Také cibuli oloupeme a nakrájíme na klínky a připravíme si také tři stroužky česneku. Všechnu zeleninu položíme na plech na pečící papír a okořeníme.

Vojtěch Blažek doporučuje pikantní asijskou chuť, tedy kari koření a mletý zázvor. Všechno pokapeme olivovým olejem a pečeme asi půl hodiny.

Mezitím vhodíme dvě až tři brambory nakrájené na kostičky do hrnce a vaříme v osolené vodě nebo ve vývaru. Pak teprve k bramborám vhodíme upečenou zeleninu a rozmixujeme tyčovým mixérem. Krátce povaříme, případně dochutíme, vypneme sporák, zjemníme smetanou a podáváme s bylinkovými krutony, které se k máslové dýni skvěle hodí.

autor: dak

Související

  • Lepenice se slaninou

    Podzim, Vysočina, brambory. Za mě skvělá kombinace a možnost využít typickou vysočinskou plodinu na mnoho způsobu.

  • Kapouni z pečené řepy

    Dnešní recept bude na tradiční horácké jídlo – kapouni z červené řepy. Váže se k němu veselý příběh.

  • Česnekové brambory s pažitkou

    S přílohami je potíž, většinou jsou pořád stejné. Když nám ale poradí profesionál nějakou fintu, dobrý tip, jak vylepšit třeba vařené brambory, rozhodně to oceníme.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.