Perníkový likér

Perníkový likér se dá určitě popíjet po celý rok, ale já mám jeho vůni a typickou chuť koření spojenou s předvánočním obdobím. 

Ingredience
 • 200 – 250 ml rumu
 • 1 kondenzované mléko
 • 4 lžíce krystalového cukru
 • 2 deci vody 
 • 1 celá hořká čokoláda 82 % kakaa
 • 2 lžičky perníkového koření

Zahřeje nás, tedy pokud jsme dospělí a přispěje k těšení se na vánoce. Jak se dělá perníkový likér, mi poradila paní Marie Sobotková z Březníka. Potřebujeme kondenzované mléko, hořkou čokoládu, cukr, vodu, rum a hlavně perníkové koření. „Cukr se nechá zkaramelizovat v hrnci, na to se přilije horká voda, pozor, ono to vyprskne,“ varuje paní Marie.

„Na cukr se vylijí dvě deci vřelé vody a potom se přidává jedna celá kvalitní hořká čokoláda. Ta se do toho nastrouhá, a k tomu dvě lžičky perníkového koření a povaří se to. Až je to uvařené, přidáte jedno celé kondenzované mléko a dvě deci rumu. Já ale přidávám, letos to bylo tak slabé, že jsem myslím dala až čtyři. Ale v receptu jsou dvě deci,“ směje se úspěšná účastnice březnické soutěže o nejlepší vánočku a nejlepší domácí likér.

Perníkový likér dobře promícháme, nalijeme do čistých lahví a uchováme ve spíži nebo v ledničce. Otázka je, jestli do Vánoc vydrží, ale pak může zase přijít na řadu jiný likér, třeba vaječný. 

Perníkový likér
autor: dak

Související

 • Čokoládový likér

  Se zimou, jaká teď bude několik měsíců vládnout venku, se těžko smiřuji, ale naštěstí existují prostředky, které mně a podobně naladěným lidem, dokážou pomoct.

 • Vaječný likér z Březníka

  Nic nás nezahřeje tak jako praskající oheň v krbu nebo v kamnech, horká polévka, čaj a domácí likér!

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová