Peciválky z bramborových placek
Vzpomínáte ještě na peciválky? Nadýchané vdolečky našich babiček, v míse pařené, mákem sypané, máslem polité? Recept je velmi starý, ale stále velmi oblíbený.
Nedávno jsem ochutnala podobnou dobrotu, na kterou ale není nutné nechat kynout těsto, protože vdolečky nepotřebujeme, i když výsledná chuť je velmi podobná. Potřebujeme jen a pouze těsto bramborové, ze kterého napečeme nasucho na pánvi placky – stejně jako to udělal Jan Míka z okrašlovacího spolku Budoucnost v Havlíčkově Brodě.
- cca 10 bramborových placek
- 200 g mletého máku
- cukr dle chuti
- 70 g másla
- 150 ml mléka
„To jsou pečené placky z knedlíkového těsta nasucho. Potom se to proleje horkým mlékem, dá se tam máslo a samozřejmě ten mák. Celá placka se nakrájí na čtverečky, promíchá se to a jí se to,“ směje se. „To jsou vlastně peciválky. A jí se to přesně takhle z mísy – celá rodina si ty kousky nabírá na vidličku.“
Návod máme, a teď si k němu dodáme pár čísel. Z bramborového těsta spíše řidšího uděláme asi deset placek. Ty opečeme nasucho na pánvi. Opečené placky nakrájíme na čtverečky velikosti asi dva krát dva centimetry. Vhodíme je do mísy, zalijeme deci a půl horkého převařeného mléka, aby se nasákly. Potom posypeme mletým mákem smíchaným s moučkovým cukrem a pořádně zamícháme. Nakonec polijeme rozpuštěným máslem a peciválky z bramborových placek jsou hotové. A jak jsme slyšeli, nejlépe chutnají z jedné mísy, když se do nich pustí celá rodina.
Související
-
Peciválky, oblíbené vdolečky našich prababiček
Peciválky je dobrota z roku 1860 a recept na ně si předávaly generace žen po celou tu dobu. Paní Zdeňka Lexová z Jihlavy se o ně podělila, protože i její pravnoučat...
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.