Peciválky, oblíbené vdolečky našich prababiček

Peciválky je dobrota z roku 1860 a recept na ně si předávaly generace žen po celou tu dobu. Paní Zdeňka Lexová z Jihlavy se o ně podělila, protože i její pravnoučata se mohou po peciválkách utlouct.

Budeme potřebovat následující suroviny:

- 500g hladké mouky
- 50g rozpuštěného másla
- 70g cukru
- 1 vejce
- špetka soli
- ¾ kostky kvasnic
- 2 dcl mléka

„Zaděláme těsto, necháme vykynout, vymastíme plech a děláme vdolečky,“ popisuje paní Lexová. „Vdolečky už nemastíme, jen pokládáme na plech.“ Po upečení se s nimi dělá něco méně obvyklého, spaří se totiž horkou vodou. „Vysypeme je do mísy, v té míse zalijeme vařící vodou. Jsou potom takové načechrané. Přikryjeme poklicí, protřepete a já počítám do pětadvaceti a pak to zcedím,“ vysvětluje dále.

Nakonec se vdolečky v míse pomastí, protřepou, posypou mletým mákem s cukrem a znovu protřepou. Vznikne tak na pohled hezké a na chuť výborné jídlo.

Recept předala prababička paní Zdenky Lexové – Marie Šloufová, která vařila na zámku v Kněžicích na konci 19. století. Ta ho dala své dceři, ta zase své a ta už potom Zdence Lexové, které je třiaosmdesát a pořád peciválky peče.

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...