Jarní králík na víně

Svátky jara oslavují všechno nové, mladé. Mláďátka zdobí naše stoly nejen symbolicky, ale doopravdy – podává se jehněčí maso, kuře nebo jemné králičí. 

Na králíka v jarní úpravě nepotřebujeme ani tolik ingrediencí, jako času, aby se upekl opravdu dobře. Jednou z možností je francouzská králičí pečeně s dijonskou hořčicí a vínem.

Ingredience
  • 1 celý králík 
  • 3 cibule
  • hrst bylinek (tymián, rozmarýn) 
  • máslo
  • dijonská hořčice
  • 200 ml bílého vína
  • nové koření
  • jalovec
  • sůl, pepř

Králíka nejprve naporcujeme – zadní stehna, přední a hřbet. Každý kousek potřeme lehce, opatrně, protože je opravdu výrazná, dijonskou hořčicí, nasolíme a přidáme čerstvě namletý pepř. Nejprve si na pánvi osmahneme tři cibule na másle, nebo ještě lépe na přepuštěném másle. K nim přidáme drobně nasekané bylinky – může to být tymián či rozmarýn.

Porce králíka vložíme do pekáče a pokryjeme je cibulí s bylinkami a přidáme nové koření a jalovec, od obojího pár kuliček.

Troubu máme rozehřátou na 180 stupňů, podlijeme bílým vínem a pečeme půl hodiny. Pak snížíme teplotu na 140 a pečeme ještě dvě hodiny podlité vývarem nebo trochou vody.

K takto pečenému králíkovi se hodí karlovarský knedlík, který vylepšíme prvními jarními kopřivami.

autor: dak

Mohlo by vás zajímat

Nejnovější recepty

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí

Karin Lednická, spisovatelka

kostel_2100x1400.jpg

Šikmý kostel 3

Koupit

Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.