Klasický vývar
Pro to, aby člověk uvařil co nejchutnější vývar bez kupovaného bujónu, mají šéfkuchaři několik zajímavých tipů. Základem je dobré maso, kosti, nebo nejlépe obojí. Dalším pravidlem je vařit dlouho a pořádně.
Když chci, aby byla polévka na stole v poledne, je výborné začít vařit už ráno. Samozřejmě, že maso patří do studené vody! Vývar také potřebuje kořenovou zeleninu – mrkev, celer, petržel či pastinák.
Světoví renomovaní kuchaři ji před vhozením do vody osmahnou – zatímco někdo dává přednost máslu, jiní, protože máslo se může trochu připálit, použijí olivový olej.
Tak jako tak pustí zelenina spoustu chuti. Dokonce se dá třeba na kuřecí vývar použít z kuřete upečeného v pekáči kostra a část výpeku! Dále se do vody přidává celá cibule a celý stroužek nebo dva česneku – polévka má úplně jiný říz.
A nesmí chybět nové koření, bobkový list, celý pepř a sůl. Na závěr se má vývar přecedit, maso obrat, zelenina nakrájet a přivařit nudle, aby nám polévka chutnala.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.