Mrkvové přehýbance

Jez mrkvičku, budeš mít zdravé oči! Jestli i vy šíříte tohle moudro kolem sebe, tak máte touto dobou čerstvou mrkev určitě na stole každý den. 

Mrkev je skvělá zelenina, je sladká, a hodí se do všeho – do polévek, dušená pod maso, do omáček, ale pozor, i do buchet. Určitě vás hned napadnou klasické mrkvance, ovšem já mám jiný recept.

Pochází z dětství paní Marie Šourkové a jeho základem jsou placky z bramborového těsta.

Placky:

400 g uvařených brambor

130 g hladké mouky

4 g soli

lžíci sádla nebo másla na pomaštění

Náplň:

300 g mrkve

300 g jablka

citronová kůra

2 lžíce džemu (pikantní)

„To se udělají bramborový placky, který se dřív pekly na sucho na plotně. Dá se to opéct i na pánvici. To samé těsto se udělá, a dokud ještě nejsou opečené, tak se podusí mrkvová náplň nasladko. Naplní se to, přehne, hodně se utlačí ty okraje a vznikne placka naplněná tou mrkvovou nádivkou. A zase se to peče nasucho na pánvi, ale lepší je to na té plotně,“ vzpomíná si paní Marie.

Bramborové placky se dělají z vařených brambor, mouky, a soli, na 40 dkg brambor asi 13 dkg mouky a pak by se opekly nasucho na plotně.

My si ale z 30 dkg mrkve, strouhaného jablíčka, trochy citrónové kůry a trochy pikantního džemu uvaříme v hrnečku sladkou náplň do placek. Pak podle rady paní Marie do syrových placek vložíme do každé placky lžíci náplně, dobře utlačíme okraje a opečeme stejně jako placky bez náplně.

autor: dak

Související

  • Jablkovec od Svojanova

    Jablka zrají a brzy jich budeme mít ve sklepě spousty. Zkusme si připomenout recept na hlavní jídlo, které se dřív jedlo v okolí Svojanova a říkalo se mu jablkovec.

  • Zázrak z kynutého těsta

    Upéct zázrak z kynutého těsta, to umí spousta šikovných lidí, kteří rádi pečou. Jakmile totiž zvládnete základní postup na kynuté těsto, už můžete střídat recepty i náplně.