Zázrak z kynutého těsta
Upéct zázrak z kynutého těsta, to umí spousta šikovných lidí, kteří rádi pečou. Jakmile totiž zvládnete základní postup na kynuté těsto, už můžete střídat recepty i náplně.
Moje kolegyně Lýdie Jakubičková je v kuchyni neobyčejně zručná a jeden takový zázrak ovládá, dokonce na několik způsobů. Pustíme se společně s ní do tvarohovo-povidlového koláče z kynutého těsta.
200 g hladké mouky
500 g polohrubé mouky
100 g cukru
250 ml mléka
špetku soli
citrónovou kůru
100 g rozpuštěného másla
100 ml oleje
2 vejce
1 kostku kvasnic
„Necháme vzejít kvásek, uděláme těsto a necháme kynout. Těsto by mělo být řidší, odlepovat se od mísy, mělo by být nadýchané jako polštářek,“ usmívá se moderátorka Českého rozhlasu Vysočina.
Zatímco těsto kyne, nachystáme si své oblíbené náplně. Chce to mít doma dobrá povidla a do tvarohu vmícháme vanilkový cukr a třeba i rozinky v rumu. „Těsto rozdělíme na 4 díly, rozválíme na čtverce, a potom jeden ten čtverec vložíme na plech vyložený pečícím papírem. Vytvarujme ho odprostředka tak, aby nám na okrajích vznikl asi tři centimetry vysoký rantl. Vnitřek naplníme náplní – buď povidly, tvarohem nebo mákem, podle toho, co kdo má rád. Potom ty okraje přehneme přes náplň a přimáčkneme, aby se nám to nerozpojovalo, a nahoru přidáme drobenku,“ radí Lýdie Jakubičková.
Koláče nám nakonec vzniknou čtyři, takže může být jeden s tvarohem, jiný s povidly, další s mákem, nebo náplně kombinovat. Když koláč v troubě na okrajích zezlátne, je hotový.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.