Masové koule s kapustou

Růžičková kapusta patří mezi mou nejmilejší zeleninu, a když mi nedávno padl zrak na recept na masové koule s kapustou, ani jsem ho nečetla a udělala si ho po svém.

Do ochuceného mletého masa jako na sekanou jsem balila kuličky kapusty a pekla v troubě na plechu. Nemělo to chybu! Ale na druhý pohled jsem zjistila, že ten recept zněl úplně jinak.

Ingredience
 • 250 g uzeného masa
 • 1/2 menší kapusty
 • 250 g mletého hovězího masa
 • 1 cibule
 • strouhaný čerstvý (nebo suchý mletý) zázvor
 • 2 vejce
 • sůl, pepř

Z kapusty je nutné vyříznout košťál i nejtlustší žíly a zbytek pak nakrájíme na jemné nudličky. Povaříme je buď společně s uzeným masem nebo zvlášť, pokud už máte uzené povařené. Mezitím vezmeme velkou mísu, dáme do ní mleté hovězí, a po uvaření také na velmi jemně nasekané nebo pomleté uzené a kapustové listy. 

Vyklepneme dvě syrová vejce, vhodíme nakrájenou cibuli, osolíme, opepříme a můžeme přidat i mletý zázvor, aby směs byla pikantní. Pak z mí tvarujeme koule nebo placičky, které ještě obalíme ve strouhance a smažíme dozlatova. Podávat můžeme s bramborovou kaší.

Tyto masové koule s kapustou mají jednu velkou výhodu – kapusta je v nich zamaskovaná, až je neviditelná, a tak ti, kteří si s oblibou dělají legraci, že zelené je pro králíky, si na ní pochutnají, ani o tom nebudou vědět.

autor: dak

Související

 • Kapustový závin

  Hurá, zase máme bezmasé jídlo, zaradovaly se moje děti, které sice maso milují, ale vědí, že každé jídlo bez masa velmi ulehčí životnímu prostředí.

 • Penne s rajčatovou omáčkou a olivami

  Nejvíc mě pokaždé nadchne recept od kuchaře muže. Možná proto, že si představuji, jak už nikdy nebudu muset vařit.

 • Květák jako smažák do trouby

  Dnešní dobrota jsou tak trochu zkombinovaná dvě jídla – smažený sýr a smažený květák. Opravdu se nedá mluvit o zdravém obědě.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová