Marinovaná kuřecí křidélka
Když si pořídím kuřecí křidélka, většinou je hodím do vývaru, abychom měli dobrou polévku.
- cca 750 g kuřecích křidélek
- Na marinádu:
- 3 lžíce oleje
- 3 lžíce sladké chilli omáčky
- 1lžíce povidel
- 2 lžíce sojové omáčky
- 1 lžička mleté papriky
- špetka chilli koření
- 3-4 stroužky utřeného česneku
- sůl, pepř
- trocha másla
Ostatní strávníci u nás doma totiž neradi obírají kosti a tak bych je křidélky, kde je skoro stejně masa jako je kostí, příliš neuctila.
Do polévky maso z křidélek oberu já, a tak to mají bez práce. Když se ale křidélka dobře namarinují a upečou, je to dobrota i pro toho, kdo se jinak nechce obíráním drobných kostí zabývat. A tak mám recept na dobrou marinádu, abyste to mohli vyzkoušet doma i vy.
Nejprve si křidélka opláchneme a osušíme. Osolíme je a necháme odležet. Mezitím si v misce důkladně promícháme všechny suroviny na marinádu a křidélka v ní obalíme ze všech stran. Necháme je v ní marinovat nejméně dvě hodiny a potom vložíme do pekáčku.
Na každé křidélko dáme nahoru kousek másla a pečeme v troubě vyhřáté na 200 stupňů asi půl hodiny. Nejprve přiklopené a na poslední minuty odkryté, aby pěkně křupala. Přeléváme výpekem a před podáváním posypeme čerstvou pažitkou.
Křidélkům v marinádě sluší křupavé pečivo, mrkvovo zelný salát a křenový dip. Pro jistotu nachystáme i misku s vodou na omývání prstů a pikantní jídlo je připravené.
Související
-
Šťavnatá vepřová pečeně
Vepřová pečeně je to nejlibovější, co z vepřového masa můžeme pořídit. Váleček masa je obvykle úplně libový bez blan a šlach, jen kolem dokola je tenká vrstvička tuku.
-
Kuřecí kousky s tuřínem
Když se Pippi Dlouhá punčocha zmínila v jedné z kapitol, že jedla kaši z tuřínů a vepřové, neměla jsem tehdy potuchy, o čem to mluví.
Nejnovější recepty
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.