Mandlové mléko

Není to mléko, ale říkáme mu tak. Ořechové nebo mandlové mléko – nemléko se dá použít všude tam, kde je běžné mléko kravské.

Pokud nám kravské mléko nedělá dobře nebo máme přímo alergii na laktózu nebo nějakou špatnou toleranci, je mandlové nebo ořechové mléko ideální náhražkou. Doma se dá vyrobit velice snadno jen ze základních surovin.

100 g mandlí

1 l vody

špetka soli

lžička medu

Postup popisuje propagátorka zdravého vaření Marta Bodnárová: „Obecně u oříškových mlék stačí sto gramů oříšků nebo mandlí namočit přes noc do vody, ono to hezky nabobtná, a to se potom rozmixuje i se slupkami. Jestli chcete, můžete je oloupat, ale zbytečně bychom se připravili o živiny, které jsou v těch slupkách. Nakonec je mléko stejně téměř bílé, i když v něm zůstanou slupky.“

Nabobtnalé mandle a hrneček vody z předem odměřeného litru přidáme do mixéru a asi dvě minuty mixujeme. Vzniklou směs pak dochutíme: „Mixujeme nejprve v menším množství vody. Poté přidáme špetku soli, lžičku medu a zbytek vody, a ještě trochu rozmixujeme.“

Dalšího půl minuty mixování se špetkou soli a lžičkou medu, a mléko je hotové. Pak je nutné přecedit je přes jemné plátýnko, třeba látkovou plenu, a pořádně vyždímat – zbytky mandlí můžeme přidat do těsta, když pečeme jakýkoli koláč, a mléko ostatně také. Nebo je hned vypít. „V ledničce vydrží tři dny, ale nám nikdy tak dlouho nevydrželo, hned je vypijeme,“ směje se Marta Bodnárová. Mandlové mléko můžeme přidat i do kávy.

Související