Králičí roláda

Když renomovaní kuchaři v televizi vykřikují na své učedníky: Jak chceš vařit, když neumíš vykostit ani kuře? Vždycky se trochu přikrčím.

Vykostit jakékoli zvíře se dá naučit, proto sledujte naše vysílání – naživo nebo na webu, potřebných rad se tam určitě dopátráte. A já už vám jenom můžu poradit, co s králičím masem, když se nám povedlo zbavit králíka kostí. Ideální je využít plátky masa na roládu – možností máme mnoho, do králičí rolády se velmi často balí slanina, špek, houby nebo sýr či všelijaké kombinace.

Šéfkuchař hotelu Valeč Aleš Protivínský ovšem doporučuje dobře ochucené mleté maso, špenát a bylinky. Tady jsou jeho rady:

plátky vykostěného králičího masa

čerstvý špenát

mleté maso

sůl, pepř

rozmarýn

tymián

„Používáme mleté maso, špenát, bylinky, sůl, pepř a česnek a cibuli. Nachystáme si vlastní náplň, takže si spaříme špenát, aby nebyl syrový a aby se do něj dobře balilo. Potom si do mletého masa dáme sůl, pepř, česnek, cibuli, rozmarýn a tymián, bylinky jaké kdo má rád. Samotný plát masa osolíme a opepříme a zabalíme roládu. Srolujeme a zabalíme do alobalu, aby nám roláda držela, nebo můžeme převázat motouzem. Pečeme zhruba na 160 stupňů hodinu a půl,“ popisuje Aleš Protivínský.

Nejprve je potřeba připravit náplň z mletého masa, spařeného špenátu a bylinek, a můžeme balit do masa, maso pak znovu zabalíme do alobalu a upečeme. Recept je to snadný a určitě se vám povede.

A co si dáme jako přílohu? „Různě upravené brambory nebo dýňové pyré, podle toho, co má kdo nejraději,“ usmívá se kuchař.

Související