Kočičí tanec

Dnes si dáme luštěniny. Jednak bychom je touto dobou měli jíst častěji, protože je to potravina, kterou už naši předkové měli v zásobách z předchozího roku.

A také jsou to velmi cenné potraviny, které bychom měli jíst pravidelně. Ale ruku na srdce, kolikrát týdně si je dáme? Já moc často ne, a tak to honem musím napravit. Protože mám zároveň velmi ráda kroupy, hledala jsem recept, kde bych mohla luštěniny zkombinovat s kroupami a objevila jsem kočičí tanec!

300 g předem uvařených krup

300 g předem uvařené čočky

150 g slaniny (uzeného, klobásy, škvarků...)

1 cibule

3 stroužky česneku

sádlo

majoránka

sůl, pepř

Tak se alespoň někde říká směsi předem uvařených krup a čočky. Můžeme použít obyčejnou čočku hnědou, ale já jsem vyzkoušela i mou oblíbenou rychle hotovou červenou čočku, kterou stačí přihodit do vody ke kroupám asi tak deset minut předtím, než jsou hotové.

A teď jdeme na rychlou přípravu – v hluboké pánvi si orestujeme jednu nakrájenou cibuli, přihodíme asi patnáct deka slaniny, nebo klobásu nebo kousek uzeného nebo i škvarky, co zrovna máme doma. Pak nasekaný česnek, majoránku, pepř a sůl a promícháme. Pak přidáme uvařené kroupy s čočkou, zase promícháme a je hotovo.

Kdo chce, aby jídlo mělo i hodně čerstvých vitamínů, podává s kysaným zelím.