Bramborové špalíčky se šalvějí
Dnešní dobrota má velmi světový název a dělá se v přístroji, který každý doma nemáme. Jídlo si ale můžeme v klidu udělat v troubě.
Bramborové fondány jsou přílohou, která je uvnitř nesmírně chutná a zvenku chutná po másle. Potřebujeme několik větších brambor a větvičku šalvěje, protože právě ta dodá bramborám výtečnou chuť.
Vaření na nízkou teplotu
Co dál, prozradí Svatoslav Rychtecký, šéfkuchař z restaurace Měšťanský pivovar v Polné: „Skrojené brambory bez špiček lehce osolíme, přidáme do vakuovacího sáčku s máslem a šalvějí. Sáček zatavíme a poté vaříme v přístroji sous-vide padesát minut na devadesát stupňů.“
Vaření na nízkou teplotu ve vakuu, metoda sous-vide pocházející z Francie, tu už známe. Ale pokud přístroj nemáme, což je nás asi většina, má pro nás Svatoslav Rychtecký tip, jak si tyto bramborové špalíčky vyrobit i bez něj: „Dají se připravit i v troubě, kdy brambory lehce podlejeme vývarem a na devadesát stupňů pomalu hodinu a půl pečeme. Takto nachystané brambory opečeme na másle z těch skrojených stran, aby chytly krásnou máslovou barvu,“ radí šéfkuchař.
Barva krásná, chuť máslová se šalvějí, takže můžeme podávat k jakémukoli masu a budeme mít zaručeně úspěch.
Související
-
Nakládaná řepa s kozím sýrem
Dnešní dobrotu najdeme pod různými názvy, i cizími, ale protože jde prostě o nakládanou červenou řepu s kozím sýrem, budeme jí tak říkat, protože v jednoduchosti je krása.
-
Vepřová panenka s tymiánem
K létu patří grilování a my si dnes dáme jedno z nejchutnějších mas, které se na grilu dá připravit – vepřovou panenku.
Nejnovější recepty
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.