Známe tajemství nejlepší kávy

Kávu mám tak ráda, že se o ní neustále snažím zjišťovat nové informace a ono to stále jde. Možná i vy jste si všimli, že některá káva je trošku do kysela, že v ní jsou cítit ovocné tóny, jiná je zase hodně hořká a další chutná nasládle, jako by v ní byla trocha čokolády – ta poslední je například moje nejoblíbenější. Měla jsem za to, že stačí kupovat kávu ze střední Ameriky – z Hondurasu nebo ze Salvádoru, případně z Kolumbie a chuť čokolády bude zaručena.

Ono to zase tak úplně neplatí, vysvětlil mi Jiří Štarha z kavárny Café in Time v Bystřici nad Pernštejnem: „Dá se říct, že káva, která roste vyšších nadmořských oblastech, jako je třeba Keňa, jsou to plantáže nad dva tisíce metrů, ta káva je potom kyselejší a víc ovocná. Jsou tam cítit citrusy a podobně.“

„Velice ovšem záleží na tom, jak je káva zpracovaná – pokud se zpracuje takzvanou mokrou cestou, kdy se kávová zrna promývají, jsou potom kávy obecně živější, kyselejší. Káva, která se zpracovává sušením, má poté sladší tóny a je sušší nebo hořčejší,“ vysvětluje Jiří Štarha.

Je tedy dobré vědět, odkud kávu kupujeme, v jaké nadmořské výšce vyrostla, ale také, kdy byla upražená – nejen jak moc nebo málo. „Po upražení by měla káva jít na mlýnek do 14 dnů, protože je na vrcholu a potom začne ztrácet hodnotu. Čtrnáctý a patnáctý den je plně na vrcholu,“ usmívá se kavárník. Čerstvost, v tom je kouzlo té nejlepší kávy, protože pak se její vůni nic nevyrovná.