Zastřené vejce sous-vide
Francouzský výraz sous-vide slýcháme v gastronomii čím dál častěji. Sous vide znamená doslova ve vakuu.
My si na přípravu masa ve vakuovém obalu a vodní lázni, které je pak šťavnatější a neuvěřitelně jemné, začínáme zvykat. V restauracích i doma. Někdo si pořídí přístroj – vakuovačku a speciální hrnec, a pak to celé mohou využít nejen na maso.
Jaroslav Bajer, kuchař ze zámku v Kvaseticích na Havlíčkobrodsku, doporučuje vyzkoušet tímto způsobem i vajíčka: „Úprava zastřeného vejce je tímto způsobem strašně jednoduchá. Nastavíte si teplotu 63 stupňů stabilní, necháte ho tam 45 - 60 minut, a pak ho vypnete a máte hotové zastřené vejce. Je potřeba na to mít ten přístroj, který udržuje stabilně teplotu, v podstatě se akorát topné těleso zasadí do vody a nechá se nahřát na požadovanou teplotu, nastavíte, vložíte surovinu, vyndáte a je to hotové.
Vypadá to potom úplně stejně, jako když děláte zastřené vejce postaru. Standardní postup je, že si ho vyklepnete do nálevu vody s octem, necháte ho tam 25 minut, ono se vám krásně zatáhne, a potom ho vložíte do vařící vody, roztočíte vodní vír, vložíte ho tam a potom vyndáte. Metodou sous-vide je to zjednodušené v tom, že vyklepnete ze skořápky hotové vejce.“
Tip na zastřené vejce tedy máme – na novější a snazší přípravu, ale i na tu klasickou, u které nezapomeňme na octovou lázeň a vodní vír. Oboje vše usnadní.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.