Vepřový řízek
Je vůbec potřeba radit, jak připravit klasický řízek? Copak to všichni dávno neumíme, vždyť jde o jedno z našich nejoblíbenějších jídel. Na druhou stranu, když člověk potká kuchařského mistra, vždycky se může něčemu přiučit, aby byl náš řízek ještě lepší a křupavější.
Mistr odborného výcviku Jiří Jičínský ze Střední gastronomické školy Adolpha Kolpinga ve Žďáře nad Sázavou zdůrazňuje především kvalitní maso: „Na řízek můžeme použít jak kýtu, kdo má radši šťavnatější maso, zvolí krkovici. Obecně je nejlepší z ořechu vepřové kýty, to je takový ten kulatý sval z vnitřní strany kýty pod křížovou kostí směrem dolů. Velice praktické je podložit si plátek masa potravinářskou fólií a překrýt ho. Pak je dobré maso klepat ve fólii, protože ho neroztlučeme. Fólie jednak roznáší tlak paličky a jednak eliminuje únik šťávy, který při běžném klepání masa nastává.“
Pak už si nachystáme trojobal. K tomu není potřeba nic dodávat - mouka, vajíčko, strouhanka, vše čerstvé a nežluklé! To poznáme snadno podle vůně. K dochucení masa přidává Jiří Jičínský ještě dvě drobné rady. „Maso nepepříme, jen solíme. A na závěr, až je řízek osmažený, můžeme ho zakápnout citronem, ten krásně řízek rozvoní.“
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.