Vepřový řízek

Je vůbec potřeba radit, jak připravit klasický řízek? Copak to všichni dávno neumíme, vždyť jde o jedno z našich nejoblíbenějších jídel. Na druhou stranu, když člověk potká kuchařského mistra, vždycky se může něčemu přiučit, aby byl náš řízek ještě lepší a křupavější.

Mistr odborného výcviku Jiří Jičínský ze Střední gastronomické školy Adolpha Kolpinga ve Žďáře nad Sázavou zdůrazňuje především kvalitní maso: „Na řízek můžeme použít jak kýtu, kdo má radši šťavnatější maso, zvolí krkovici. Obecně je nejlepší z ořechu vepřové kýty, to je takový ten kulatý sval z vnitřní strany kýty pod křížovou kostí směrem dolů. Velice praktické je podložit si plátek masa potravinářskou fólií a překrýt ho. Pak je dobré maso klepat ve fólii, protože ho neroztlučeme. Fólie jednak roznáší tlak paličky a jednak eliminuje únik šťávy, který při běžném klepání masa nastává.“

Pak už si nachystáme trojobal. K tomu není potřeba nic dodávat - mouka, vajíčko, strouhanka, vše čerstvé a nežluklé! To poznáme snadno podle vůně. K dochucení masa přidává Jiří Jičínský ještě dvě drobné rady. „Maso nepepříme, jen solíme. A na závěr, až je řízek osmažený, můžeme ho zakápnout citronem, ten krásně řízek rozvoní.“

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.