Vepřová kotleta sous-vide s bylinkami

O metodě sous-vide při přípravě masa už jsme mluvili několikrát. Ve zkratce jde o pomalejší vaření ve vakuu při nízké teplotě.

Kuchyňský přístroj na sous-vide se už dá koupit i v menším pro běžné domácí použití, ale jestli jej nemáte a máte jenom vakuovač a sáčky, do přípravy se můžete pustit i bez něj, dá se to v pohodě zvládnout.

Ingredience
  • vepřové kotlety
  • rozmarýn
  • tymián
  • máslo
  • sůl, pepř

Kromě masa se obvykle do sáčků přidávají i bylinky, aby dodaly vůni, ale také trocha másla, aby se rozvinuly chutě.

Vratislav Pešek z restaurace Kolnička v Lukách nad Jihlavou podrobně přípravu popisuje i s bylinkami, jaké se k vepřové kotletě hodí nejvíce. „Používáme kotletky s kostí, ty si nasekneme a vložíme do vakuovacího sáčku a přidáme bylinky – rozmarýn a tymián. Dále sůl, pepř a máslo. Zavakuuje se to a pak se vaří ve vodní lázni. Jde o pomalou úpravu, všechno vám zůstane v tom pytlíku, všechny chutě, nic neuteče. Ta kotleta se dělá zhruba hodinu dvacet na šedesát stupňů. Pak se to vyndá, rozřízneme a tu šťávu a všechno to máslo si dáte vedle, to se potom použije na sosík, na omáčku. Tu kotletu krátce opečete na grilu z obou stran. Uděláte na ní kůrčičku a máte hotovo,“ usmívá se kuchař.

Vepřová kotleta sous-vide s bylinkami

Měkkoučká a nevysušená kotleta se pak podává se vším, co k masu na grilu patří nebo co vám chutná – hořčice, křen, pečený česnek, čalamáda, čerstvý chleba nebo třeba rýže a k ní omáčka ze sáčku, kde se dělalo maso. Zahustíme, přidáme kapku smetany, prohřejeme a přelijeme maso i s rýží.

Související

  • Marinovaná vepřová žebírka

    Když v masně seženete kvalitní vepřové kosti se spoustou masa na obírání, nejlépe budou chutnat ve skvělé doma umíchané marinádě.