Velikonoční nádivka - hlavička

Co tak uvařit ve velikonočním týdnu? Dáme si nádivku, které se v některých částech našeho kraje říká také hlavička. Ideální je, když se přihlásí jaro a venku začnou pomaličku rašit první výhonky úplně mladých kopřiv. Z nich je totiž nádivka nejzdravější.

Cvičitelka Žďárského mateřského centra Martina Sejkorová radí zajít na ně den předem, a ví, jak se nepopálit: „Rukavice! Sbírám je v rukavicích a krájím taky. Nejrychlejší je ale kopřivy nastříhat, já je v rukavici držím a druhou rukou je nastříhám nůžkami.“

Kopřivy máme natrhané i nastříhané a můžeme je zkombinovat i s jinými jarními bylinkami - pažitkou nebo petrželkou. Dále budeme na nádivku potřebovat 4 rohlíky, 4 vejce, mletý pepř, sůl a trochu mouky nebo krupice. Patří sem i přibližně půl kila masa!

Některé recepty doporučují maso nakombinovat z více druhů, Martina říká, že stačí to nejlepší - uzené maso. „Rohlíky si nakrájíme na kostičky a namočíme je v mléce. Mezitím si rozšleháme vajíčka, vmícháme rohlíky, nakrájené uzené maso, můžeme trochu zahustit moukou nebo krupicí a na závěr vmícháme kopřivy a zeleně natě bylinek. Vlijeme do vymazaného pekáčku a upečeme dozlatova. Nádivka se pak krájí na kostičky a podává se zeleninovým salátem,“ radí dále Martina. Ano, salát nezavrhujte, jíme lehce, jarně a zdravě. Nádivka je pak zdravá dvojnásob!

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.