Slaný štrůdl se zelím

Slaný štrůdl už jste určitě vyzkoušeli, je to velice oblíbené pohoštění. V náměšťském domově pro seniory jsme natrefili na místní recept z kuchařky od klientů, kde se do štrůdlu přidává i kysané zelí, velmi cenný zdroj vitamínu C nejen pro seniory. A tak jsem od terapeutky Kateřiny Paličkové zjistila, jaký je.

Potřebujeme:

balíček listového těsta
rajský protlak nebo kečup (nemusí být)
250g kysaného zelí
100g anglické slaniny
200g uzeného sýra
1 cibule
sušený česnek,
koření dle chuti
vejce na potření
semínka na posypání

Na cibulce si osmažíme anglickou slaninu. Kysané zelí propláchneme, aby nebylo tolik kyselé, a nakrájíme na menší kousky. Přidáme na pánev a dochutíme kořením a česnekem – sušeným nebo i čerstvým. Touhle lákavě vonící směsí, kterou máme zatím na pánvičce, budeme štrůdl plnit.

Rozválíme si pláty listového těsta, poklademe uzeným sýrem a zbytkem slaniny a směsí z pánvičky.

Kdo chce, může si na těsto ještě nejdříve natřít propasírovaná rajčata nebo protlak a teprve potom klást plátky uzeného sýra, zbylé plátky slaniny a orestovanou směs.
Smotaný a vajíčkem potřený štrůdl, aby byl ještě lepší, posypeme semínky. Chutná všechno – slunečnice, sezam, kmín i lněné semínko nebo kousky sušeného česneku, stačí si vybrat.

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.