Salát z kuskusu

Půlka cibule, nějaká paprika, kus cukety, nějaké mrkve, to všechno a ještě víc čeká ve spodním oddělení naší ledničky na spotřebování.

Možná jste na tom podobně, a tak oceníte recept na hlavní teplé a chuťově bohaté jídlo, kam se všechny tyhle kousky dají dát. Recept mi dal žďárský student Libor Havlík, který se vaření rozhodně nebojí.

150 g kuskusu

Olej ze sušených rajčat

Zelenina – vše dle chuti a možností:

Mrkev

Paprika

Cibule

Jarní cibulka

Sušená rajčata

Na zálivku:

Olivový olej

Trocha octu

Mletý zázvor

Česnek

Sůl, pepř

Kurkuma

„Kuskus zalijeme vroucí vodou a necháme nabobtnat a zchladnout. Předtím si nachystáme zeleninu, kterou do toho chceme dát – mrkev, já mám rád sušená rajčata, jarní cibulku, papriku, prostě cokoliv. Zálivka je ideální z olivového oleje, zázvoru, česneku a trochy octu, aby byla výraznější. Do zálivky dávám trošku kurkumy pro barvu, sůl, pepř a něco dochucovacího, třeba dvanácti bylinnou sůl, koriandr nebo nějakou bylinku,“ říká kuchař.

„Potom, co kuskus nabobtná tak přidáme zeleninu, sušená rajčata a zálivku. Nebál bych se přidat víc oleje, to udělá ten kuskus hutnější a chutnější, takže do jídla přidávám i olej ze sušených rajčat. Pak už se to jenom promíchá, nechá odležet, a je hotovo,“ dodává.

Výběr zeleniny je docela na vás, kuskus je skvělý v tom, že je snadný a rychle hotový, ale zálivku si pro jistotu ještě zopakujeme – olivový olej smícháme s kurkumou a olejem ze sušených rajčat a jablečným nebo vinným octem, dosolíme buď česnekovou, nebo bylinkovou solí, mletý zázvor a trochu pepře. Jakákoli zelená bylinka – koriandr, libeček nebo petrželka dodá kuskusovému salátu čerstvou chuť.