Rychlé nudle s jarní zeleninou

Aby bylo rychle uvařeno, k tomu nám doma obvykle slouží špagety. Existují také trochu jiné dlouhé nudle, používají se v čínské kuchyni, ale dají se u nás běžně sehnat – rozdíl oproti špagetám je v tom, že nejsou rovné, jsou jako po trvalé, pěkně zvlněné – a jak za chvíli uslyšíme, tahle jejich vlastnost je důležitá.

Nejdříve si ale na pánvi orestujeme na oleji zeleninu a slaninu, tou začneme. Deset deka nakrájíme na kousky a necháme vyškvařit tuk. Pak si přichystáme zeleninu, která patří k jaru – pórek, ředkvičky, jarní cibulky, brokolici a třeba i chřest!

Všechno nakrájíme na plátky a osmažíme. Po několika minutách, kdy zelenina změkne. Pokud opravdu spěcháme, ušetříme si krájení použitím sáčku mražené zeleniny, čas je někdy opravdu k nezaplacení.

Zatímco se zelenina restuje, připravíme si mezitím čínské nudle – většinou je stačí jen zalít horkou vodou a po chvíli slít. Pak je přidáme k zelenině na pánvi, dochutíme kvalitní sójovou omáčkou a můžeme podávat.

Vlnité nudle se dokonce dají snadno nabírat hůlkami, takže si k tomuto jídlu ani nemusíme brát příbor – zelenina se ve zvlněných nudlích zachytí mnohem lépe než ve zmiňovaných špagetách.

 

autor: dak

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.