Rozdělávka s liškami

Několik receptů, které se dědí z babičky na matku a z ní na dceru, máme i u nás doma. Moje severomoravská babička trávila celé prázdniny na Vysočině, a tak dovedla kombinovat své zděděné recepty s přírodním bohatstvím tohoto kraje.

Když se nám v lese za plotem urodily lišky, šly rovnou do polévky, a byly to i první houby, které jsem v životě ochutnala. Tu polévku babička nazývala rozdělávka, maminka jí říká bílá polévka a pro mě to byla vždycky koprovka – a moc dobrá.

Ingredience
  • 500 g brambor
  • 2 vejce
  • 100 - 150 g lišek
  • hrst kopru
  • 1 smetana na vaření
  • trocha mléka
  • hladká mouka
  • sůl, kmín

Vaříme ji tak, že nejprve oloupeme a na kostičky nakrájíme brambory, pět kousků, asi půl kila. Necháme je vařit s osolené vodě s kmínem – ten je pro chuť důležitý. Stranou si uvaříme 2 větší vajíčka natvrdo a necháme vychladnout.

K bramborám přilijeme hladkou mouku rozdělanou v troše mléka – odtud pochází zřejmě výraz rozdělávka. Do polévky přidáme i lišky – malé mohou zůstat v celku, větší překrájíme a necháme povařit spolu s bramborami.

Velkou hrst kopru nakrájíme na drobno a až polévka zhoustne, vhodíme do hrnce. Přes salátové kolečko protlačíme uvařená vejce, promícháme a nakonec přidáme kelímek smetany na vaření. Na závěr ještě ochutíme solí, pokud je to potřeba, a lžící octa.

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.