Rajčatový quiche

Quiche (kiš) je francouzská klasika – u nás se mu pro lepší srozumitelnost říká Lotrinský koláč, nebo třeba slaný koláč, a má nespočet variací.

Kromě původního quiche lorraine se dělává třeba quiche se špenátem a kozím sýrem, lososový, cibulový, cuketový nebo třeba chřestový.

Základní náplní jsou vejce, sýr a smetana, a pak už můžeme improvizovat. Dnes se přesuneme z Francie do Itálie a dáme si quiche rajčatový. Nejprve si ale připravíme křehké těsto, které je všem slaným koláčům zvaným quiche společné.

300 g hladké mouky

150 g vychlazeného másla nasekaného na kousky

3 – 4 lžíce vody

2 lžíce mléka

1 vajíčko

špetka soli

špetka moučkového cukru

fazole na zatěžkání

Na náplň:

3 vajíčka

80 ml smetany

250 g mozzarelly

250 g rajčat na plátky

(může se kombinovat s pasírovanými rajčaty)

sůl, pepř

muškátový oříšek

velkou hrst bazalkových listů

V míse prsty zpracujeme mouku a máslo tak, aby vznikly drobnější lupínky, poté osolíme, přidáme špetičku cukru a vodu podle potřeby tak, aby vznikla hladká koule. Těsto dáme do fólie na hodinku odpočinout do ledničky a troubu předehřejeme na 190°C. Vychlazené těsto rozválíme na kouli, vložíme do koláčové formy, položíme na ně kruh z pečícího papíru a hrst fazolí a dáme na deset minut předpéct.

Rajčatový quiche

S italskou náplní mi pomohla Kristýna Matušková z břeclavské kavárny Dvůr, která koláč přinesla na slavnosti Rajská Břeclav. „Základ je všude stejný, hlavní náplň je cibule, smetana a sýr, to je všude stejné, pak tam přidáte rajčata a rajský protlak, samozřejmě mozzarella, která s tím perfektně jde a bazalka, to je perfektní kombinace.“

Náplň tedy vyrobíme z tří vajec, 80 ml smetany a cibule. Na italskou variantu budeme dále potřebovat dvě mozzarelly v nálevu, čtvrt kila rajčat a trochu rajčat pasírovaných a velkou hrst listů bazalky. Dochutíme solí, pepřem a špetkou muškátového oříšku a dopečeme ještě tři čtvrtě hodiny dozlatova. Quiche můžeme podávat ještě zatepla, ale chutná i vychlazený.