Rajčatový quiche
Quiche (kiš) je francouzská klasika – u nás se mu pro lepší srozumitelnost říká Lotrinský koláč, nebo třeba slaný koláč, a má nespočet variací.
Kromě původního quiche lorraine se dělává třeba quiche se špenátem a kozím sýrem, lososový, cibulový, cuketový nebo třeba chřestový.
Základní náplní jsou vejce, sýr a smetana, a pak už můžeme improvizovat. Dnes se přesuneme z Francie do Itálie a dáme si quiche rajčatový. Nejprve si ale připravíme křehké těsto, které je všem slaným koláčům zvaným quiche společné.
300 g hladké mouky
150 g vychlazeného másla nasekaného na kousky
3 – 4 lžíce vody
2 lžíce mléka
1 vajíčko
špetka soli
špetka moučkového cukru
fazole na zatěžkání
Na náplň:
3 vajíčka
80 ml smetany
250 g mozzarelly
250 g rajčat na plátky
(může se kombinovat s pasírovanými rajčaty)
sůl, pepř
muškátový oříšek
velkou hrst bazalkových listů
V míse prsty zpracujeme mouku a máslo tak, aby vznikly drobnější lupínky, poté osolíme, přidáme špetičku cukru a vodu podle potřeby tak, aby vznikla hladká koule. Těsto dáme do fólie na hodinku odpočinout do ledničky a troubu předehřejeme na 190°C. Vychlazené těsto rozválíme na kouli, vložíme do koláčové formy, položíme na ně kruh z pečícího papíru a hrst fazolí a dáme na deset minut předpéct.
S italskou náplní mi pomohla Kristýna Matušková z břeclavské kavárny Dvůr, která koláč přinesla na slavnosti Rajská Břeclav. „Základ je všude stejný, hlavní náplň je cibule, smetana a sýr, to je všude stejné, pak tam přidáte rajčata a rajský protlak, samozřejmě mozzarella, která s tím perfektně jde a bazalka, to je perfektní kombinace.“
Náplň tedy vyrobíme z tří vajec, 80 ml smetany a cibule. Na italskou variantu budeme dále potřebovat dvě mozzarelly v nálevu, čtvrt kila rajčat a trochu rajčat pasírovaných a velkou hrst listů bazalky. Dochutíme solí, pepřem a špetkou muškátového oříšku a dopečeme ještě tři čtvrtě hodiny dozlatova. Quiche můžeme podávat ještě zatepla, ale chutná i vychlazený.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.