Postní jáhlová kaše

Každý rok si před Velikonocemi říkám, že by bylo dobré zkusit čtyřicetidenní půst, nebo aspoň omezení jídelníčku. Jednak kvůli tradicím, ale i kvůli sobě, kondici, váze, plavkové sezóně a tak dále. Samozřejmě půst neznamená přestat úplně jíst, ale zaměřit se na postní jídla.

Patří k nim brambory, luštěniny, sem tam ryba, pečou se placky, vaří se kaše a husté polévky. Každý den přemýšlím, co si mám dát k obědu, co uvařit pro jednoho, aby mi to chutnalo a zároveň splňovalo pravidla postního jídelníčku. Přišla jsem na to, že nejlepší ze všeho jsou kaše.

Čtěte také

Výborné do postního období jsou ale i slané kaše například jáhlová.

400 g jáhel
1,5 l vody
sůl
smažená cibulka
dušená zelenina
opražená semínka
dušené houby apod.

Jáhly se musejí před vařením spařit, aby nezhořkly, nejlépe dvakrát za sebou. Teprve potom je vložíme do litru a půl osolené vařící vody a počkáme asi deset minut, než se voda vypaří. Naše prababičky nechávaly velice chytře kaše dojít zabalené do peřiny, funguje to s rýží a funguje to i na jáhly.

Závěrečné dochucení je pak docela v naší režii – chcete přimíchat trochu dušených hub nebo osmažené cibulky? Jak je libo! Nebo zvolte podušenou zeleninu na kostičky, opražená semínka nebo strouhaný sýr.

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.