Postní jáhlová kaše

Každý rok si před Velikonocemi říkám, že by bylo dobré zkusit čtyřicetidenní půst, nebo aspoň omezení jídelníčku. Jednak kvůli tradicím, ale i kvůli sobě, kondici, váze, plavkové sezóně a tak dále. Samozřejmě půst neznamená přestat úplně jíst, ale zaměřit se na postní jídla.

Patří k nim brambory, luštěniny, sem tam ryba, pečou se placky, vaří se kaše a husté polévky. Každý den přemýšlím, co si mám dát k obědu, co uvařit pro jednoho, aby mi to chutnalo a zároveň splňovalo pravidla postního jídelníčku. Přišla jsem na to, že nejlepší ze všeho jsou kaše.

Čtěte také

Výborné do postního období jsou ale i slané kaše například jáhlová.

400 g jáhel
1,5 l vody
sůl
smažená cibulka
dušená zelenina
opražená semínka
dušené houby apod.

Jáhly se musejí před vařením spařit, aby nezhořkly, nejlépe dvakrát za sebou. Teprve potom je vložíme do litru a půl osolené vařící vody a počkáme asi deset minut, než se voda vypaří. Naše prababičky nechávaly velice chytře kaše dojít zabalené do peřiny, funguje to s rýží a funguje to i na jáhly.

Závěrečné dochucení je pak docela v naší režii – chcete přimíchat trochu dušených hub nebo osmažené cibulky? Jak je libo! Nebo zvolte podušenou zeleninu na kostičky, opražená semínka nebo strouhaný sýr.

autor: dak