Chleba ve vajíčku

Není nad čerstvý chleba! Ale když se nesní, a my nemáme komu starší kousky dát třeba pro králíky, přemýšlíme co s ním.

Topinky jsou jedna možnost. Ale jsou i jiné a jednu z nich si můžeme zkusit právě dnes. Kromě chleba potřebujeme ještě vajíčka, sýr na nastrouhání a hořčici. Ano, dáme si chleba ve vajíčku!

Ingredience
 • 2 vejce
 • 100 g strouhaného sýru
 • plátky staršího chleba
 • 1/2 lžičky hořčice
 • sůl, pepř
 • okurka (salát, rajčata) k podávání

V hlubokém talíři, aby se nám do něj vešel plátek chleba, rozšleháme dvě vajíčka, přistrouháme najemno oblíbený sýr a promícháme. Můžeme přidat půl lžičky plnotučné hořčice, ale jde i bez ní. Osolíme, nameleme čerstvý pepř z mlýnku a ve směsi z obou stran obalíme chléb.

Hned jej přeneseme na pánev s trochou oleje a másla a osmažíme z obou stran. Opakujeme, dokud nejsou všechna vajíčka z talíře pryč.

Touto dobou se začnou do kuchyně trousit členové rodiny s otázkou, co to tady tak voní, a protože příprava této dobroty je extrémně rychlá, můžete jim hned udělat radost. Podáváme s kyselou okurkou, ale já třeba dávám přednost rajčátkům nebo salátu. Tak dobrou chuť!

autor: dak

Související

 • Vyvážený salát s vejci

  I obyčejný salát, který si většinou dáváme k hlavnímu jídlu, se může sám stát hlavním jídlem, pokud jej správně připravíme. 

 • Jarní knedlík s vajíčkem a ředkvičkami

  Také už si chystáte jarní jídelníček? Začneme mít možnost vařit z čerstvých surovin, šťavnaté, křupavé zeleniny plné vitamínů. K takové patří ředkvičky.

 • Škvarková pomazánka

  Škvarky jsou jedním z nejlepších výsledků po každé zabijačce. Pokud se vám je podaří nesníst je najednou a nějaké vám zbydou, určitě je zkuste využít do pomazánky.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.